CSMS Iasi si Universitatea Cluj, calificate in sferturile Cupei Ligii

21 Iulie 2014
1326 Vizualizari | 0 Comentarii
Nou-promovata CSMS Iasi s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Ligii-Adeplast la fotbal, dupa ce a trecut de CFR Cluj cu scorul de 4-2 (2-2), duminica, in fata propriilor spectatori.

CSMS Iasi s-a desprins rapid la doua goluri, gratie lui Mihai (5) si Mihalache (13), insa a fost egalata inainte de pauza, clujenii punctand prin Christian (37, penalty) si Paun (44). Palimaru i-a readus pe moldoveni in avantaj in minutul 58, iar Olah, din penalty, a stabilit scorul final (80).
Iesenii si-au asigurat 25.000 de euro prin calificarea in sferturi, programate pe 13 decembrie, iar CFR Cluj va primi 20.000 de dolari.
In sferturi s-a calificat si Universitatea Cluj, care a invins pe Petrolul Ploiesti cu scorul de 1-0 (1-0), duminica seara, pe ''Cluj Arena''.
Unicul gol al meciului a fost inscris de Lorant Kovacs (31).
Petrolul a jucat aproape o repriza in inferioritate numerica, dupa eliminarea atacantului congolez Patrick Nkoyi (52), pentru doua cartonase galbene. Ploiestenii au avut si o bara, prin Ovidiu Hoban (52).
Petrolul va primi 20.000 de euro pentru participare, ''U'' Cluj si-a asigurat 25.000 de euro, sferturile de finala fiind programate pe 13 decembrie.