CSM Oradea a castigat un nou titlu national la polo

29 Aprilie 2014
1689 Vizualizari | 0 Comentarii
CSM Digi Oradea a câştigat al optulea său titlu naţional consecutiv, după ce a învins-o pe CSA Steaua Bucureşti cu scorul de 11-8 (2-2, 2-2, 5-2, 2-2), luni, în Bazinul Steaua din Capitală, în al treilea meci al finalei Superligii Naţionale de polo pe apă.

Orădenii, victorioşi în primele două partide de pe teren propriu, cu 9-6 (2-2, 1-2, 2-0, 4-2) şi 11-7 (4-1, 3-2, 1-3, 3-1), s-au impus cu 3-0 la general.

Primele două sferturi ale întâlnirii a treia au fost echilibrate şi s-au încheiat cu acelaşi scor, 2-2. Oaspeţii s-au desprins în sfertul al treilea, după golurile marcate de Ramiro Georgescu şi Tiberiu Negrean (2). Steaua a avut un zvâcnet de orgoliu şi a punctat de două ori la rând, prin slovenul Matej Nastran, din penalty-uri. CSM Digi Oradea au mai marcat de două ori şi a refăcut diferenţa, câştigând în cele din urmă cu scorul de 11-8.

Omul finalei a fost Tibi Negrean, cu 6 goluri marcate pentru campioni.

Orădenii au sărbătorit titlul aruncându-l în bazin pe antrenorul lor, Dorin Costrăş.

Cele două echipe au primite medaliile şi trofeele din partea lui George Boroi, preşedintele CSA Steaua, şi a d-nei Carmen Tocală, secretar de stat în Ministerul Tineretului şi Sportului.