Benfica, Juventus, Sevilla si Valencia s-au calificat in semifinalele Europa League

11 Aprilie 2014
1338 Vizualizari | 0 Comentarii
Benfica, Juventus, Sevilla şi Valencia sunt echipele calificate în semifinalele Europa League la fotbal, după meciurile desfăşurate joi seara, în manşa secundă a sferturilor de finală.

Echipele spaniole au reuşit cele mai spectaculoase calificări, graţie unor răsturnări de scor după partidele tur.

Valencia, care era creditată cu şanse mici, după ce fusese învinsă la scor de forfait, 3-0, de FC Basel, a surclasat campioana Elveţiei cu scorul de 5-0, marcând două goluri în prelungiri. Francisco Alcacer (38, 70, 113), Eduardo Vargas (42) şi Juan Bernat (118) au marcat pentru ''lilieci'', dar Basel a jucat ultima parte a prelungirilor în 9 oameni, Diaz (101) şi Sauro (105) fiind eliminaţi.

Sevilla a învins pe FC Porto, fără drept de apel, cu 4-1, eliminând echipa lusitană, care câştigase la limită în tur, cu 1-0. Ivan Rakitic (5 - penalty), Vitolo (26) şi Carlos Bacca (29) marcaseră pentru andaluzi după doar o jumătate de oră, până la final fiecare formaţie reuşind câte un gol, prin Kevin Gameiro (79), respectiv Ricardo Quaresma (90+2).

Benfica a trecut de AZ Alkmaar cu 2-0, prin ''dubla'' lui Rodrigo (39, 71), după ce se impusese şi în Olanda, cu 1-0.

Juventus a învins pe Lyon cu 2-1, prin golurile semnate de Andrea Pirlo (4) şi Claudio Marchisio (68), respectiv Jimmy Briand (18). ''Vecchia Signora'' învinsese şi la Lyon, cu 1-0.

Rezultate:

(+) Benfica Lisabona (Portugalia) - AZ Alkmaar (Olanda) 2-0 (1-0)

A marcat: Rodrigo (39, 71).

În tur: 1-0.

(+) Juventus Torino (Italia) - Olympique Lyon (Franţa) 2-1 (1-1)

Au marcat: Andrea Pirlo (4), Claudio Marchisio (68), respectiv Jimmy Briand (18).

(+) Sevilla FC (Spania) - FC Porto (Portugalia) 4-1 (3-0)

Au marcat: Ivan Rakitic (5 - penalty), Vitolo (26), Carlos Bacca (29), Kevin Gameiro (79), respectiv Ricardo Quaresma (90+2).

Cartonaş roşu: Coke (Sevilla, 54).

În tur: 0-1.

(+) Valencia CF (Spania) - FC Basel (Elveţia) 5-0 (2-0, 3-0), după prelungiri

Au marcat: Francisco Alcacer (38, 70, 113), Eduardo Vargas (42), Juan Bernat (118).

Cartonaş roşu: Marcelo Diaz (Basel, 101), Gaston Sauro (Basel, 105).