3 Mai 2024
 71    0

Sorana Cirstea s-a oprit in sferturi la Seul

sorana2
Sorana Cirstea a fost invinsa de Luksika Kumkhum (Thailanda) in sferturile de finala ale turneului WTA de la Seul, cu scorul de 6-3, 6-1, dupa numai 65 de minute de joc.
Reprezentanta Romaniei a ratat astfel o confruntare in semifinale cu Jelena Ostapenko, castigatoarea titlului la Roland Garros in acest an, care s-a impus cu acelasi scor. 6-3, 6-1, in partida cu Veronica Cepede Royg.
In ciuda eliminarii, Sorana se intoarce in Top 50 mondial dupa o pauza de aproape 3 ani si jumatate. Romanca a trecut printr-o perioada dificila, ”alunecand” pana pe locul 248 WTA in 2015, dar la sfarsitul anului trecut si-a facut reverirea in Top 100, iar prin parcursul din aceasta saptamana de la Seul chiar si in Top 50. De luni, Sorana va ocupa locul 46 WTA.