BZV.ro

Titlul Zilei

3 Mai 2024
 66    0

Vesti bune pentru Simona Halep. Mai multi capi de serie de pe partea ei de tablou, eliminati in primul tur

simona halep paris
Jucatoarea franceza de tenis Alize Cornet, favorita 27 si locul 27 WTA, a fost eliminata, marti, in primul tur la US Open, fiind invinsa de japoneza Kurumi Nara, locul 82 mondial, scor 2-6, 6-4, 6-4.
Alize Cornet ar fi putut juca in turul trei impotriva favoritei numarul 2 a turneului, Simona Halep.
Si jucatoarea elvetiana Timea Bacsinszky, locul 14 WTA si cap de serie numarul 14, a fost invinsa, cu scorul de 7-5, 6-0, de sportiva ceha Barbora Strycova, locul 42 WTA. Bacsinszky ar fi putut juca impotriva Simonei Halep in optimile de finala.
Tot marti, Lucie Safarova, locul 6 WTA si cap de serie numarul 6, a fost invinsa, cu scorul de 6-4, 6-1, de Lesia Turenko din Ucraina, locul 37 WTA, in primul tur al US Open.
Safarova a fost prima favorita de pe partea de tablou a Simonei Halep, cap de serie numarul 2, care paraseste turneul. Cele doua jucatoare s-ar fi putut intalni in sferturile de finala.