Titlul Zilei

26 Aprilie 2024
 54    0

Europa League: Rezultatele din returul 16-imilor si tabloul formatiilor calificate in optimi

PSV Eindhoven, Liverpool, Tottenham, Celtic, Olympiakos, Borussia Moenchengladbach, Sporting Lisabona si Athletic Bilbao se numara printre echipele eliminate din Europa League la fotbal, dupa meciurile desfasurate, joi, in mansa a doua a saisprezecimilor de finala.
Inter Milano a dispus cu 1-0 de Celtic, dupa 3-3 la Glasgow, intr-un meci in care tanarul atacant roman George Puscas a debutat in cupele europene, intrand in minutul 88 in locul lui Rodrigo Palacio.
Fiorentina, la care portarul roman Ciprian Tatarusanu (accidentat) s-a aflat in tribuna, s-a calificat in optimi, dupa 2-0 cu Tottenham, fundasul Vlad Chiriches fiind integralist la londonezi. In tur scorul a fost egal, 1-1.
Fundasul Alexandru Vlad nu a facut parte din lotul lui Dnepr Dnepropetrovsk, care a remizat cu Olympiakos, la Pireu, 2-2, si merge mai departe, gratie victoriei din tur, cu 2-0.
Besiktas a eliminat pe Liverpool la loviturile de departajare, cu 5-4, dupa 1-0 la finalul prelungirilor, scor reusit de ''cormorani'' in tur.
Sevilla, detinatoarea trofeului, s-a impus cu 3-2 la Moenchengladbach si merge in optimi dupa 1-0 pe teren propriu.
Torino a obtinut calificarea in deplasare, gratie victoriei cu 3-2 la Bilbao, dupa 2-2 in Piemont.
AS Roma si-a asigurat biletul optimi cu destule emotii, prin victoria cu 2-1 de la Rotterdam, la capatul unui meci intrerupt din cauza incidentelor aproape 20 de minute si in care olandezii au egalat la 1-1 in inferioritate numerica.
Italia are nu mai putin de cinci echipe in optimi, fiind urmata de Rusia, Ucraina si Spania, cate doua echipe, Turcia, Olanda, Germania, Anglia si Belgia, cate o echipa.
Rezultate:
(+) Dinamo Moscova - Anderlecht Bruxelles 3-1
Au marcat: Alexei Kozlov 47, Artur Iusupov 64, Kevin Kuranyi 90+5, respectiv Aleksandar Mitrovic 29.
Aleksandr Kokorin (Dinamo) a ratat un penalty in min. 64.
In tur: 0-0.
(+) Zenit St Petersburg - PSV Eindhoven 3-0
Au marcat: Jose Salomon Rondon 29, 67, Hulk 48.
Luuk de Jong (PSV) a ratat un penalty in min. 61.
In tur: 1-0.
(+) Besiktas Istanbul - Liverpool 1-0, dupa prelungiri; 5-4 la loviturile de departajare
A marcat: Tolgay Arslan 73.
Au executat in ordine loviturile de departajare: Demba Ba 1-0 (gol), Rickie Lambert 1-1 (gol), Gokhan Tore 2-1 (gol), Adam Lallana 2-2 (gol), Veli Kavlak 3-2 (gol), Emre Can 3-3 (gol), Atiba Hutchinson 4-3 (gol), Joe Allen 4-4 (gol), Tolgay Arslan 5-4 (gol), Dejan Lovren 5-4 (ratare - sut peste)
In tur: 0-1
(+) Fiorentina - Tottenham Hotspur 2-0
Au marcat: Mario Gomez 54, Mohamed Salah 71.
In tur: 1-1
(+) Inter Milano - Celtic Glasgow 1-0
A marcat: Fredy Guarin 88.
Cartonas rosu: Virgil van Dijk 37.
In tur: 3-3.
(+) Dinamo Kiev - Guingamp 3-1
Au marcat: Lukasz Teodorczyk 31, Vitali Buialski 46, Oleg Gusev 75 - penalty, respectiv Christophe Mandanne 66.
Meci intrerupt in minutul 79 pentru trei minute din cauza incidentelor din tribune.
In tur: 1-2
Red Bull Salzburg - (+) Villarreal 1-3
Au marcat: Marco Djuricin 18, respectiv Luciano Dario Vietto 33, 76, Giovani dos Santos 79.
In tur: 1-2.
Legia Varsovia - (+) Ajax Amsterdam 0-3
Au marcat: Arkadiusz Milik 11, 43, Nick Viergever 13.
In tur: 0-1.
Borussia Monchengladbach - (+) Sevilla 2-3
Au marcat: Granit Xhaka 19, Thorgan Hazard 29, respectiv Martin Stranzl (autogol) 8, Vitolo 26, 79.
Cartonas rosu: Granit Xhaka (Borussia) 69.
Sporting Lisabona - (+) VfL Wolfsburg 0-0
In tur: 0-2.
(+) Everton Liverpool - Young Boys Berna 3-1
Au marcat: Romelu Lukaku 25 - penalty, 30, Kevin Mirallas 42, respectiv Sekou Junior Sanogo 13.
In tur: 4-1.
Athletic Bilbao - (+) Torino 2-3
Au marcat: Andoni Iraola 44, Oscar de Marcos 61, respectiv Fabio Quagliarella 16 - penalty, Maxi Lopez 45+1, Matteo Darmian 68.
In tur: 2-2.
(+) FC Bruges - Aalborg 3-0
Au marcat: Victor Vazquez 11, Obbi Oulare 64, Boli Bolingoli-Mbombo 74.
In tur: 3-1.
Olympiakos Pireu - (+) Dnepr Dnepropetrovsk 2-2
Au marcat: Konstantinos Mitroglou 14, Alejandro Dominguez 90 - penalty, respectiv Artem Fedetki 22, Nikola Kalinic 90+2.
Cartonas rosu: Luka Milivojevic (Olympiakos) 52.
(+) Napoli - Trabzonspor 1-0
A marcat: Jonathan De Guzman 19.