Titlul Zilei

Acum 21 ore
 44    0

COSMAR romanesc in Europa League! Steaua rateaza pe mana ei calificarea in primavara europeana. Astra paraseste competitia UMILITA

Seara de cosmar pentru fotbalul romanesc. Romania ramane fara reprezentante in cupele europene, dupa ce Steaua Bucuresti si Astra Giurgiu au ratat calificarea in 16-imile Europa League. Daca Astra nu mai avea nicio sansa, stelistii trebuiau sa invinga Dinamo Kiev si sa astepte o minune din Portugalia, acolo unde Rio Avetrebuia sa nu piarda in fata danezilor de la Aalborg

Minunea din Portugalia s-a petrecut, pentru ca Rio Ave a invins cu 2-0, numai ca Steaua a fost învinsa de Dinamo Kiev în ultima etapa a grupelor Europa League, scor 2-0, dupa doua greseli de arbitraj. Ucrainenii au început mai bine si în minutul 11 Kravets a ramas singur cu Arlauskis, dar din fericire pentru formatia din România acesta trage în plasa laterala.

Un minut mai tarziu, Chipciu a sutat bine de la marginea careului si Shovkovskiy a respins în lateral. Cu doua minute înainte de finalul primei parti, Yarmolenko a fost gasit liber la 6 metri de poarta, dar sutul acestuia a fost dezamagitor. În minutul 56 ucrianenii au fost iertati de un penalty evident. Stelistii au trimis o centrare în careul lui Shovkovskiy, Khacheridi a sarit la cap cu Szukala si a lovit mingea cu mana. Arbitrul nici nu i-a bagat în seama pe fotbalistii lui Gâlca, iar cei de la Dinamo Kiev au plecat pe contraatac, însa doar norocul a facut ca acestia sa nu marcheze.

Primul gol al lui Dinamo Kiev a fost marcat în minutul 71 de Yarmolenko, însa fotbalistul ucrainean se afla într-o pozitie suspecta de ofsaid. În ultima faza de joc, Lens a profitat de o iesire hazardata a lui Arlauskis si a înscris cu poarta goala. Steaua incheie grupa pe locul 3, cu 7 puncte si rateaza calificarea in primavara europeana.

Astra, umilita in Austria

Tot aseara, Astra si-a încheiat aventura în Europa League la Salzburg, unde a pierdut cu 5-1. Salzburg a deschis scorul în minutul 9 prin Sabitzer, dupa o pasa cu calcaiul reusita de Kampl. În minutul 34, jucatorul cu pasa de la prima reusita a majorat diferenta cu un sut din interiorul careului. Nici n-au iesit de la cabine si austriecii au marcat a treia oara prin Alan, care a deviat cu pieptul în plasa (46). Daca în prima repriza singurul remarcat din tabara giugiuvenilor a fost Silviu Lung, care a respins din toate pozitiile, în minutul 51 a iesit la rampa George Florescu, un sut puternic de la mare distanta, care a intrat direct sub bara, reducand din diferenta.

În minutul 70, Alan a fost scapat din marcaj de Oros si l-a învins pe Silviu Lung, trimitand mingea sub transversala. Scorul final, 5-1, a fost stabilit de Kampl în cel de-al doilea minut de prelungiri, cu un sut în forta din interiorul careului mic. Este cea mai severa înfrangere a unei echipe românesti în fata unei formatii din Austria. Echipele românesti au întalnit pana acum de 30 de ori formatii austriece, din care au pierdut doar în 8 confruntari. Astra incheie grupa cu doar 4 puncte, pe ultimul loc si implicit rateaza calificarea mai departe in primavara europeana. Sport.bzi.ro