Uruguayul invinge Italia si se califica in optimile Cupei Mondiale din Brazilia

25 Iunie 2014
1188 Vizualizari | 0 Comentarii
Echipa Uruguayului a invins Italia cu scorul de 1-0 (0-0), marti, pe ''Arena das Dunas'' din Natal, in Grupa D a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), si s-a calificat in optimile de finala ale competitiei in dauna squadrei azzurra.
Unicul gol al partidei a fost marcat de Diego Godin (81), Uruguayul terminand pe locul secund in grupa, astfel ca in optimi vor intalni castigatoarea Grupei C, probabil Columbia.
Uruguay a aliniat aceeasi formatie ca in partida cu Anglia, dar la italieni au ramas pe banca de rezerve De Rossi (accidentat), Candreva sau Thiago Motta.
Ambele echipe si-au asumat putine riscuri, chiar daca sud-americanii aveau nevoie de victorie pentru a merge mai departe. Italia a avut initiativa si a incercat sa creeze pericol la poarta lui Muslera, dar atacurile ''azzurrilor'' s-au oprit invariabil la 20-30 de metri de poarta uruguayana.
Cea mai buna situatie a echipei lui Prandelli a fost o lovitura libera batuta de Pirlo de la mare distanta, dar Musler a fost atent si a scos de sub transversala (12).
Campioana Americii de Sud a incercat sa speculeze in atac orice sansa ivita prin Cavani si Suarez, dar acestia au beneficiat de putine mingi. Singurele emotii la poarta lui Buffon s-au consumat in minutul 33, cand portarul lui Juventus a blocat suturile lui Suarez si Lodeiro.
La reluare, cei care au fost mai insistenti au fost uruguayenii, dar meciul a fost in continuare foarte fragmentat.
Cristian Rodriguez a tras dezamagitor dupa o combinatie frumoasa cu Suarez (58). Peste doar un minut (59), situatia din teren s-a schimbat, cand Marchisio a fost eliminat pentru o intrare brutala la Arevalo Rios.
Uruguayul a atacat in valuri, iar Buffon a fost obligat la o interventie de senzatie in fata lui Suarez (66).
Meciul a fost tot mai tensionat, urat pe alocuri, Suarez si Chiellini fiind protagonistii unui episod neplacut, cu sud-americanul muscandu-l pe italian de umar, in timp fundasul italian a replicat cu o lovitura (79).
Echipa ''Celeste'' a deschis scorul in minutul 81, prin Diego Godin, in urma unui corner: 0-1. Acest gol, reusit de eroul lui Atletico Madrid, cel care i-a adus titlul in Spania, a fost decisiv pentru soarta partidei si a calificarii.
Finalul a fost dramatic, cu italienii cautand egalarea in zece oameni, dar nu au reusit-o si au fost eliminati din faza grupelor pentru al doilea Mondial consecutiv. AGERPRES