ULUITOR! Simona Halep va fi pe locul 4 in lume, de lunea viitoare

14 Mai 2014
1347 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep va urca, incepand de luni, de pe locul 5 pe locul 4 in ierahia jucatoarelor profesioniste de tenis, numai americanca Serena Williams, chinezoaica Na Li si poloneza Agnieszka Radwanska fiind mai bine clasate ca sportiva romana.
Halep va obtine locul 4 indiferent de rezultatul pe care il va inregistra la turneul de categorie Premier 5 de la Roma, unde va debuta, astazi, in jurul orei 15.30, cu americanca Madison Keys.
Aceast situatie a fost posibila datorita eliminarii Petrei Kvitova din Cehia, in turul 2, si neparticiparii jucatoarei Victoria Azarenka din Belarus, actuala ocupanta a locul 4 WTA, la competitia de la Foro Italico. Kvitova, cap de serie numarul 5 si locul 6 WTA, a fost invinsa, marti, de chinezoiaca Shuai Zhang, locul 43 WTA, cu scorul de 7-6 (6), 5-7, 6-3.
Locul 4 pe care il va ocupa Halep de luni reprezinta cea mai buna pozitie pentru o jucatoare din Romania.
La Roma, Simona Halep este cap de serie numarul 4 si a fost acceptata pe tabloul principal direct in turul doi.