Timisoara Saracens a castigat Cupa Regelui!

14 Septembrie 2015
1168 Vizualizari | 0 Comentarii
rcm timisoara pe teren1
Timisoara Saracens RCM-UVT a castigat prima editie a Cupei Regelui la rugby, dupa ce a invins-o in finala pe CSM Stiinta Baia Mare, cu scorul de 24-22 (13-12), sambata seara, pe Stadionul National Arcul de Triumf din Bucuresti.
Banatenii au cucerit trofeul la capatul unui meci echilibrat cu un final incandescent, victoria venind in urma unui dropgol reusit in ultimul minut al finalei de Jody Rose.
Cele doua formatii au alternat momentele in care s-au aflat sa conducere pe tabela de marcaj, banatenii avand 8-3, dupa care scorul a devenit 12-8 pentru baimareni, iar la pauza Saracens avea 13-12. In partea a doua, timisorenii au condus cu 16-12, ''zimbrii'' au intors scorul, 16-22, pentru ca victoria sa revina echipei de pe Bega, cu 24-22.
Toate punctele Stiintei au fost reusite de Luke Samoa, dintr-un eseu transformat si cinci lovituri de pedeapsa. Pentru Saracens, Daniel Ianus a reusit doua eseuri, Jody Rose un dropgol, iar Gabriel Conache un eseu si doua lovituri de pedeapsa.
In finala mica, disputata pe aceeasi arena, CSM Olimpia Bucuresti a dispus de CS U Prodvinalco Cluj cu scorul de 31-13, dupa ce la pauza scorul era de 10-9 pentru ardeleni. Pentru invingatori au inscris Siale — doua eseuri, o lovitura de pedeapsa si doua transformari, Adrian Ion — un eseu, Statulescu — trei lovituri de pedeapsa si Ispir — o transformare.

Page time :0.1346 (s) | 32 queries | Mysql time :0.005508 (s)