Timisoara, din campioana in rugbyul romanesc

6 Decembrie 2015
1088 Vizualizari | 0 Comentarii
rugby
Timișoara Saracens RCM-UVT câștigat titlul de campioană a României la rugby, sâmbătă, după ce a învins-o pe deținătoarea trofeului, CSM Știința Baia Mare, scorul de 18-15 (10-10), pe stadionul ''Lascăr Ghineț'' din Baia Mare, în finala SuperLigii CEC Bank.

Timișoara Saracens încheie astfel un sezon perfect, în care a mai cucerit Cupa Regelui și Cupa României.

Bănățenii și-au trecut în palmares al patrulea lor titlu de campioni, după cele din 1972, 2012 și 2013. Știința rămâne cu cinci titluri, 1990, 2009, 2010, 2011, 2014.

Meciul a fost unul echilibrat, cu un final dramatic, însă băimărenii nu au reușit să profite de situațiile favorabile pe care le-au avut. Saracens a deschis scorul prin eseul lui Shennan (min. 6), transformat de Calafeteanu (6). Știința a reușit să profite în ultimul moment de cartonașul galben primit de Drenceanu și a restabilit egalitatea, 7-7 (23), grație unui eseu semnat de Dănilă și transformat de Samoa. Gazdele au trecut apoi în avantaj, după un dropgol reușit de Ratu Taniela (27). La pauză scorul a fost egal, Calafeteanu marcând dintr-o lovitură de pedeapsă în ultimul minut al primei reprize 10-10.

Oaspeții au început mai bine și repriza secundă, marcând un nou eseu, prin Fonovai Tangimana (47), iar apoi s-au desprins la 18-10, după o lovitură de pedeapsă marcată de Calafeteanu (52).

Știința a ratat o lovitură de penalitate, prin Samoa (bară), dar Alexandru Bucur a reușit un eseu (70) și a adus echipa băimăreană aproape pe tabelă. Campioana nu a reușit însă să mai marcheze din acest moment, deși a beneficiat de superioritate numerică (cartonașe galbene Fonovai, Militaru și Mariș, de la timișoreni), Samoa ratând din nou o lovitură de pedeapsă (iar bară).

La meci a asistat și antrenorul naționalei României, galezul Lynn Howells.

Au evoluat echipele:

Timișoara Saracens: 1. Gigi Militaru, 2. Marian Eugen Căpățînă (16. Andrei Rădoi, 50), 3. Alexandru Mihai Țăruș (26. Samuel Mariș, 80+4), 4. Valentin Popârlan (18. Sione Manu Taupaki, 71), 5. Marian Drenceanu, 6. Daniel Gabriel Ianuș (19. Randall Anthony Morrison, 71), 7. Vasile Sorin Rus (Alexandru Mihai Țăruș, 80+4), 8. Sandu Stelian Burcea (căpitan), 9. Valentin Nicolae Calafeteanu, 10. Jody Gavin Rose (23. Paula Fakavainga Kinikinilau, 56), 11. Stephen Ross Shennan, 12. Jack Umaga Siaki, 13. Brian Jonathan Sefanaia, 25. Fonovai Tangimana, 15. Gabriel Conache (17. Mădălin Vlad Lemnaru, 74). Antrenor: Grainger Haikell.
Știința: 1. Constantin Pristaviță-Mardare (16. Mihai Dico, 71), 2. Florin Bardașu, 3. Paul Rusu (18. Nailago Waisea, 56), 4. Marius Dănilă, 5. Siphosethu Mtya Dumani, 6. Kuselo Moyake (23. Johannes Petrus Van Heerden 56), 7. Sean Morrell, 8. Constantin Ene (căpitan), 9. Bidzina Samharadze, 10. Ratu Taniela Rawaqua Maravunawasawasa, 11. Ionuț Botezatu, 12. John Leiataua, 13. Sione Fakaosilea, 14. Adrian Mihai Apostol (22. Alexandru Bucur, 48), 15. Luke Alec Giovanni Samoa. Antrenor: Eugen Apjok.

Meciul a fost arbitrat de Vlad Iordăchescu.