Timisoara continua sa spere intr-o salvare miraculoasa, dupa ce Pandurii a invins Chiajna

16 Mai 2017
944 Vizualizari | 0 Comentarii
acs poli timisoara
 Pandurii Targu Jiu a invins-o pe Concordia Chiajna cu scorul de 3-2 (0-1), luni seara, la Drobeta-Turnu Severin, in ultimul meci din etapa a 10-a a fazei play-out a Ligii I de fotbal.
Pandurii s-a impus la capatul unui final dramatic, in care fiecare echipa a marcat in ultimele minute.
Oaspetii au deschis scorul rapid, prin Ovidiu Herea (6), fost jucator al gorjenilor, care a profitat de o mare gafa a fundasului Erico Da Silva. Pandurii a revenit in repriza a doua si a intors scorul prin doua goluri marcate in decurs de zece minute, prin Paul Batin (65) si Yasin Hamed (75), ambii intrati la pauza. Yasin Hamed (17 ani) a marcat primul sau gol in Liga I.
Concordia, care absentase in joc in repriza secunda, a reluat atacurile si, dupa cateva ratari incredibile, a reusit egalarea in min. 90, prin Valentin Munteanu, fost jucator al echipei gorjene, cu un voleu de exceptie.
Echipa antrenata de Flavius Stoican a marcat golul victoriei la ultima faza de atac, prin Paul Batin (90+4), dupa doua mingi respinse de apararea ilfovenilor.
Pandurii are doua victorii in play-out, ambele cu Concordia, 1-0 si 3-2. Concordia a pierdut dupa trei etape fara esec (doua victorii, un egal).
Meciurile din etapa a zecea a fazelor play-off si play-out ale Ligii I de fotbal au avut loc de vineri pana luni.
Rezultate:
Play-off - etapa a 10-a
Sambata 13 mai
FC Dinamo Bucuresti - AFC Astra Giurgiu 1-1 (1-1), stadion "Dinamo" - Bucuresti
Au marcat: Adam Nemec (40), respectiv Alexandru Ionita II (32).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenti: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca), Marius Nicoara (Drobeta-Turnu Severin); arbitru de rezerva: Andrei Florin Chivulete (Bucuresti)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Viorel Anghelinei (Galati) - LPF
FC Viitorul Constanta - CFR 1907 Cluj 1-0 (0-0), Academia Gheorghe Hagi - stadion "Central" - Ovidiu
A marcat: Gabriel Iancu (65 - penalty).
Arbitru: George Catalin Gaman (Craiova); arbitri asistenti: Vasile Marinescu (Bucuresti), Ciprian Florin Dansa (Oradea); arbitru de rezerva: George Radulescu (Bucuresti)
Observatori: Adrian Vidan (Bucuresti) - CCA, Bogdan Buhus (Barlad) - LPF
FCSB - CS Universitatea Craiova 3-0 (3-0), "Arena Nationala'' - Bucuresti
Au marcat: Denis Alibec (18, 43), Antonio Jakolis (44).
Arbitru: Horatiu Mircea Fesnic (Cluj-Napoca); arbitri asistenti: Ovidiu Artene (Vaslui), Vladimir Urzica (Piatra Neamt); arbitru de rezerva: Marcel Birsan (Bucuresti)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Ramnicu Valcea) - CCA, Ion Craiu (Bucuresti) - LPF
Play-out - etapa a 10-a
Vineri 12 mai
CS Gaz Metan Medias - FC Voluntari 4-1 (0-0), stadion "Gaz Metan" - Medias
Au marcat: Eric de Oliveira (51, 61), Alexandru Buziuc (55, 83), respectiv Ionut Buzean (68, autogol).
Arbitru: Florin Andrei (Targu Mures); arbitri asistenti: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Gabriel Sabin Stroe (Pitesti); arbitru de rezerva: Catalin Popa (Pitesti)
Observatori: Cristian Nica (Ploiesti) - CCA, Octavian Goga (Brasov) - LPF
Duminica 14 mai
ACS Poli Timisoara - CSM Poli Iasi 1-1 (0-1), stadion "Dan Paltinisanu" - Timisoara
Au marcat: Josip Fucek (49), respectiv Lukacs Bole (42).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucuresti); arbitri asistenti: Octavian Sovre (Oradea), Bogdan Gheorghe (Bucuresti); arbitru de rezerva: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare)
Observatori: Zoltan Szekely (Baia Mare) - CCA, Romolus Gabor (Hunedoara) - LPF
Luni 15 mai
ASA Targu Mures - FC Botosani 0-2 (0-2), stadion "Trans-Sil" - Targu Mures
A marcat: Mihai Roman (27, 38).
Arbitru: Sebastian Coltescu (Craiova); arbitri asistenti: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), George Florin Neacsu (Campulung Muscel); arbitru de rezerva: Lucian Rusandu (Sfantu Gheorghe)
Observator: Costin Ioan Toma (Piatra Neamt) - CCA, Iuliuss Nemteanu (Ghermanesti/Ilfov) - LPF