Timisoara a remizat pe terenul Craiovei, in primul meci al etapei a 20-a a Ligii I

1 Decembrie 2015
1108 Vizualizari | 0 Comentarii
acs poli2
Etapa cu numarul 20, ultima intermediara a anului in Liga 1, a debutat marti dupa-amiaza prin meciul CSU Craiova-ACS Poli Timisoara, partida intre doua orase cu mare traditie in fotbalul romanesc, dar care in prezent sunt reprezentate de doua formatii cu istorie recenta.
Craiova lui Emil Sandoi avea nevoie de victorie pentru a lua fata celor de la ASA Tg.Mures pe ultimul loc de playoff, dar in final oltenii nu au obtinut decat un punct prin care ii egaleaza in clasament pe mureseni. Un 1-1 obtinut cu greu pe un vant extrem de puternic si care in multe momente a influentat calitatea jocului, pe langa un gazon care a pus de asemenea numeroase probleme jucatorilor. ACS Poli Timisoara a deschis scorul in finalul primei reprize contrar cursului jocului dintr-o lovitura de la 11 metri executata de Javier Hernandez. O executie langa bara, fara nicio speranta pentru portarul Balgradean. Craiova a continuat sa preseze, asa cum a facut pe toata durata primei reprize cand oltenii au si ratat cea mai mare ocazie la sutul de la distanta trimis de Zlatinsky, mingea fiind respinsa de sub bara de Kirschtein. Egalarea a venit in minutul 58 din devierea lui Nuno Rocha la sutul pe prima bara trimis de Bancu. Timisoara a ramas in inferioritate numerica in minutul 68, Melinte primind al doilea cartonas galben pentru o intrare fara balon asupra lui Vatajelu. Pana la final oltenii au ratat o mare sansa de gol prin Nuno Rocha in minutul 78, acesta incercand poarta cu un sut de la distanta care l-a lasat fara reactie pe Kirschtein.