Steaua castiga FABULOS primul meci din Europa League, 6-0 cu Aalborg. Astra, umilita in Croatia

19 Septembrie 2014
1460 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucuresti a surclasat campioana Danemarcei, AaB Aalborg, cu scorul de 6-0 (0-0), joi seara pe ''Arena Nationala'' din Capitala, in Grupa J a competitiei de fotbal Europa League, meci disputat cu portile inchise.
Steaua s-a impus prin golurile marcate de Lucian Sanmartean (51), Raul Rusescu (59 - penalty, 73), Claudiu Keseru (61, 65, 72), in conditiile in care oaspetii au jucat din minutul 57 in zece oameni. Steaua a avut insa multa sansa in acest meci, in care Aalborg a irosit cateva ocazii uriase de gol la 0-0 si la 1-0. Totodata, golul lui Sanmartean, prin care s-a deschis scorul, a avut si el o doza de noroc, dupa cum si penalty-ul a fost acordat Stelei cu usurinta.
Steaua a reusit cea mai mare victorie a sa in cupele europene, dupa ce in 1979 invingea pe Young Boys tot cu 6-0, in primul tur al Cupei Cupelor. Steaua va juca urmatorul meci pe 2 octombrie, cu Dinamo Kiev in deplasare.
Tot joi, echipa croata Dinamo Zagreb a invins-o pe Astra Giurgiu cu scorul de 5-1 (3-0), pe stadionul ''Maksimir'' din Zagreb, in Grupa D a Europa League la fotbal.
Algerianul Soudani a marcat primele trei goluri ale lui Dinamo Zagreb (17, 24, 45+1). Gazdele au mai punctat prin tinerii Angelo Henriquez (70) si Ante Coric (90+2), inspirat introdusi de antrenorul Mamic. Intre reusitele lor a venit golul de onoare al lui Aurelian Chitu (82), si el intrat in repriza secunda.