Steaua a uitat sa mai castige. Doar egal cu Petrolul si campioana a ajuns la cinci meciuri fara victorie

2 Decembrie 2013
1205 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucureşti şi Petrolul Ploieşti au terminat la egalitate, 1-1 (1-0), duminică seara, în Ghencea, într-un meci din etapa a 16-a a Ligii I de fotbal.

Campioana a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Andrei Prepeliţă (45+3), în urma unei lovituri libere, ploieştenii egalând prin Alexandru Benga (77), tot în urma unei faze fixe.

Meciul a fost unul alert, dar cu puţine faze clare de gol. Petrolul a ratat în prima repriză prin Filipe Teixeira (10) şi Abel Camara (12), niciunul nereuşind să nimerească ţinta. Prima ocazie mare a Stelei s-a consumat în min. 45+1, când portarul Pecanha a respins mingea trimisă de Lukasz Szukala cu capul.

După pauză, uruguayanul Juan Albin a avut două şanse foarte mari de gol, dar portarul Ciprian Tătăruşanu a respins în min. 50, iar apoi mingea s-a dus peste poartă (66).

Adrian Popa a avut ultima ocazie a partidei (87).

Steaua a încheiat la egalitate, 1-1, ultimele trei partide jucate în campionat (cu Corona Braşov, Pandurii, ambele în deplasare, şi cu Petrolul).

Petrolul are o singură victorie în ultimele patru partide, celelalte trei fiind egaluri.

Rezultate:
Vineri 29 noiembrie
FC Universitatea Cluj - FC Braşov 2-0 (2-0), 'Cluj Arena' - Cluj-Napoca
Au marcat: Valentin Lemnaru (25), Lorant Kovacs (39).
Arbitru: Radu Petrescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Florin Păunescu (Ramnicu Valcea), Bogdan Gheorghe (Bucureşti); arbitru de rezervă: Ion Marius Marodin (Bucureşti)
Observatori: George Ionescu (Bucureşti) - CCA, Mircea Călin (Bucureşti) - LPF
ACS Poli Timişoara - AFC Astra Giurgiu 1-2 (0-0), stadion 'Dan Păltinişanu' - Timişoara
Au marcat: Florin Nanu (87), respectiv Marian Cristescu (53, 79).
Cartonaş roşu: Vincent Laban (Astra, 82).
Arbitru: Alexandru Tudor; arbitri asistenţi: Iulian Radu, Mircea Mihail Grigoriu (toţi din Bucureşti); arbitru de rezervă: Dorin Petru Voina (Reşiţa)
Observatori: Silviu Bogdan (Craiova) - CCA, Rodion Cămătaru (Craiova) - LPF
Sambătă 30 noiembrie:
FC Viitorul Constanţa - FC Oţelul Galaţi 4-3 (4-0), stadion 'Concordia' - Chiajna
Au marcat: Bogdan Mitrea (6, 39), Mircea Axente (20, 22), respectiv Henrique de Jesus Bernardo (74), Enes Sipovic (78), Florin Bejan (90+3, autogol).
Arbitru: George Rădulescu (Bucureşti); arbitri asistenţi: Vladimir Urzică (Piatra Neamţ), Florin Eduard Ungureanu (Bucureşti); arbitru de rezervă: Dragoş Istrate (Bucureşti)
Observatori: Dan Victor Berbecaru (Ramnicu Valcea) - CCA, Paul Cazan (Bucureşti) - LPF
FC Vaslui - FC Ceahlăul Piatra Neamţ 3-0 (1-0), stadion 'Municipal' - Vaslui
Au marcat: Adrian Sălăgeanu (3), Mike Temwanjera (73), Liviu Antal (85).
Arbitru: Istvan Kovacs (Carei); arbitri asistenţi: Miclos Istvan Nagy (Cluj-Napoca), Ciprian Florin Danşa (Oradea); arbitru de rezervă: Florin Miron (Bucureşti)
Observatori: Patriţiu Abrudan (Cluj-Napoca) - CCA, Adrian Ionescu (Bucureşti) - LPF
AFC Săgeata Năvodari - FC Dinamo Bucureşti 0-1 (0-0), stadion 'Farul' - Constanţa
A marcat: Alex Curtean (50).
Cartonaş roşu: Ioan Mera (Săgeata, 76).
Arbitru: Cătălin Popa (Piteşti); arbitri asistenţi: Sebastian Eugen Gheorghe (Suceava), Alexandru Cerei (Cluj-Napoca); arbitru de rezervă: Ionuţ Valentin Iugulescu (Targovişte)
Observatori: Corneliu Fecioru (Bucureşti) - CCA, Viorel Ilinca (Piteşti) - LPF
Duminică 1 decembrie:

AFC Botoşani - CS Concordia Chiajna 0-2 (0-0), stadion 'Municipal' - Botoşani
Au marcat: Wellington (58), Neluţ Roşu (78)
Cartonaşe roşii: Andrei Poverlovici (66), Răzvan Tincu (83), ambii de la Botoşani
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Cristian Nica (Ploieşti), Adrian Popescu (Craiova); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriţei (Campina)
Observator: Marian Dorobanţu (Buzău) - CCA, Dumitru Dumitriu (Bucureşti) - LPF

ASC Corona 2010 Braşov - CS Pandurii Tg. Jiu 1-1 (1-1), stadion 'Tineretului' - Braşov
Au marcat: Sergiu Buş (5, penalty), respectiv Feiz Shamsin (18)
Cartonaş roşu: Paul Anton (Pandurii, 66)
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); arbitri asistenţi: Bogdan Velicu (Bucureşti), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Dorian Micloşină (Reşiţa)
Observatori: Viorel Sandu (Bucureşti) - CCA, Romulus Chihaia (Bucureşti) - LPF
FC Steaua Bucureşti - FC Petrolul Ploieşti 1-1 (1-0), stadion 'Steaua' - Bucureşti
Au marcat: Andrei Prepeliţă (45+3), respectiv Alexandru Benga (77).
Arbitru: Ovidiu Haţegan (Arad); arbitri asistenţi: Adrian Radu Ghinguleac (Bucureşti), Ovidiu Artene (Vaslui); arbitru de rezervă: Paul Unimătan (Zalău)
Observatori: Dan Petrescu (Bucureşti) - CCA, Claudiu Popa (Bucureşti) - LPF; supervizor: Dumitru Mihalache (Bucureşti) - LPF
Luni 2 decembrie va avea loc partida:
CS Gaz Metan Mediaş - FC CFR 1907 Cluj (stadion 'Gaz Metan' - Mediaş, 20,30, Digi Sport 1)
Arbitru: Marius Avram (Bucureşti); arbitri asistenţi: Valentin Avram (Bucureşti), Mircea Orbuleţ (Bucureşti); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Constantin Gheorghe (Suceava) - LPF