Sorana Cirstea, invinsa, cu 6-0, 6-4, de Garbine Muguruza, in optimi, la Doha

15 Februarie 2018
1003 Vizualizari | 0 Comentarii
soranac 1400x760

Sorana Cirstea, locul 38 WTA, a fost invinsa, joi, cu scorul de 6-0, 6-4, de spaniola Garbine Muguruza, locul 4 WTA si cap de serie numarul 4, in optimile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Doha.
Dupa bunele evolutii din primele doua tururi, jocul Soranei Cirstea a fost de nerecunsocut in primul set disputat impotriva spaniolei. Romanca a jucat imprecis (43 de greseli nefortate in tot meciul, unul scurt si doar 10 lovituri castigatoare), reusind doar opt puncte castigate in setul I, pe care l-a cedat la 0, in 22 de minute. Ea a reusit primul ei ghem la 0-2, in setul secund, apoi a avut o revenire de la 1-5 la 4-5, insuficienta pentru a intoarce soarta partidei.

Muguruza nu a jucat extraordinar, nici nu a avut nevoie la cate cadouri a primit, spaniola suprinzand totusi printr-o mobilitate superioara altor ocazii. Ea chiar s-a "clatinat" in ultima parte, dar a reusit sa puna capat meciului dupa 65 de minute de joc.

Spaniola este pe partea de tablou a Simonei Halep, pe care o poate intalni in semifinale. Muguruza va evolua in sferturi cu invingatoarea din meciul Caroline Garcia (Franta), locul 7 WTA si cap de serie numarul 6 - Anna Blinkova (Rusia), locul 164 WTA, venita din calificari.

Calificarea in turul al treilea al Qatar Open este recompensata cu un premiu in valoare de 33.750 de dolari si cu 105 puncte WTA.

Romania mai este reprezentata in optimi la Qatar Open de alte trei jucatoare, Simona Halep, Mihaela Buzarnescu si Monica Niculescu, care vor evolua tot joi.

Page time :0.1294 (s) | 32 queries | Mysql time :0.007375 (s)