SOC la Shenzhen! Simona Halep, invinsa in optimi de numarul 52 mondial!

4 Ianuarie 2017
976 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep australia
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul patru mondial, a fost invinsa de Katerina Siniakova (Cehia) cu 6-3, 4-6, 7-5, miercuri, in optimile de finala ale turneului WTA la Shenzhen (China), dotat cu premii totale de 626.750 dolari.
Halep, a doua favorita a competitiei, a evoluat sub asteptari si a pierdut dupa doua ore si 4 minute.
Pentru Siniakova (20 ani, 52 WTA) a fost prima victorie din cariera in fata unei jucatoare din top 10.
Halep a fost dominata in primul set de adversara sa, care a condus cu 5-2 si si-a adjudecat setul cu 6-3. In setul al treilea s-a mers cap la cap pana la 4-4, dar romanca a profitat de cateva erori pe finalul setului si s-a impus cu 6-4, egaland situatia.
In decisiv, primele cinci ghemuri au insemnat tot atatea break-uri, dupa care Siniakova s-a desprins la 4-2. Halep a revenit foarte bine si a trecut la conducere dupa trei ghemuri consecutive (5-4), insa apoi a pierdut alte trei (5-7) si meciul. De remarcat ca la 5-6, Halep a avut trei mingi de break, dar le-a irosit pe toate.
Simona Halep, care castigase titlul la Shenzhen in 2015, va primit pentru participare 7.238 dolari si 30 de puncte WTA.

Page time :0.1336 (s) | 32 queries | Mysql time :0.004833 (s)