SOC in Brazilia! Spania, prima echipa eliminata la Cupa Mondiala

19 Iunie 2014
1274 Vizualizari | 0 Comentarii
 Nationala Spaniei a fost invinsa de Chile cu scorul de 2-0 (2-0), miercuri, pe stadionul ''Maracana'' din Rio de Janeiro, in Grupa B a Cupei Mondiale de fotbal din Brazilia (12 iunie - 13 iulie), si campioana mondiala si europeana en titre este eliminata din competitie.
Surclasata de Olanda cu 5-1 in primul meci, Spania a cedat si in fata chilienilor, prin golurile marcate de Eduardo Vargas (20) si Charles Aranguiz (43), acest esec consfintind sfarsitul unei ere, al unei generatii care a cucerit un titlu mondial si doua europene consecutive.
Chilienii au inceput formidabil si au ratat doua ocazii mari in primele doua minute: mai intai Jordi Alba a deviat in corner, o minge respinsa nefericit de Xabi Alonso (1), iar apoi Jara a trimis, cu capul, foarte aproape de vinclu (2), dupa ce apararea iberica a ratat respingerea.
Spaniolii au preluat controlul jocului cu trecerea timpului si Xabi Alonso a ratat o mare ocazie (15), sutand din 6 metri in portarul Bravo.
Sud-americanii au deschis scorul in minutul 20, prin Eduardo Vargas, atacantul Valenciei finalizand la capatul unei actiuni care a facut sah-mat apararea spaniola si la care au mai participat Alexis Sanchez si Aranguiz, omul cu ultima pasa: 0-1.
Xabi Alonso a mai ratat o oportunitate buna in minutul 23. Diego Costa s-a aflat si el aproape de gol, dar sutul lui s-a dus in plasa laterala (27).
Ibericii nu au gasit solutiile pentru a desface apararea aglomerata, in zona, a chilienillor, jucatori foarte tehnici si rapizi, care au recuperat mult si au pasat excelent de fiecare data cand au avut mingea.
Spania, campioana mondiala si europeana, a fost practic rapusa in finalul primei reprize, cand Alexis Sanchez a executat excelent o lovitura libera, Casillas a respins salvator de la vinclu, dar Aranguiz, lasat nesupravegheat, a marcat al doilea gol al chilienilor: 0-2 (43).
Diego Costa a irosit o ocazie uriasa in debutul partii secunde (49), cand a fost gasit excelent de Iniesta in careu, dar a fost blocat in extremis in careu de Isla. Busquets si-a trecut si el numele pe lista celor care au ratat situatii mari, reluand afara cu tibia din doar 5 metri (53).
O contra chiliana l-a adus in pozitie de finalizare pe Isla, dar jucatorul chilian a ratat de la numai cativa metri de poarta (68).
Spania a mai avut oportunitati notabile prin Cazorla (80), cu un sut deviat in corner, si Iniesta, al carui sut a fost deturnat in corner de Bravo (84). Portarul chilian s-a remarcat din nou la lovitura libera a lui Cazorla (88). Spaniolii pot acuza si ghinionul, nereusind golul de onoare nici in prelungiri (90+1), cand sutul lui Ramos a fost blocat de Jara.
Ibericii au dezamagit complet, au parut obositi, fiind depasiti de chilieni la viteza de joc, daruire, inspiratie, spirit de sacrificiu, capacitate de efort. Singurul capitol la care spaniolii au fost superiori a fost statistica.
Olanda si Chile sunt primele echipe calificate in optimile de finala ale competitiei.
In celalalt meci al zilei, Olanda a dispus cu 3-2 de Australia. Ultimele partide din grupa vor avea loc pe 23 iunie, Australia - Spania, la Curitiba, si Olanda - Chile, la Sao Paulo, ambele de la ora 19,00.

Page time :0.1161 (s) | 43 queries | Mysql time :0.007612 (s)