Simona Halep, victorie categorica in turul 2 la Wimbledon

30 Iunie 2016
1212 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep iarba
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep s-a calificat fara probleme in runda a treia a turneului pe iarba de la Wimbledon, al treilea de Mare Slem al anului, dupa ce a dispus, joi, de italianca Francesca Schiavone cu 6-1, 6-1, in 65 de minute.

Halep, a cincea favorita a turneului, a dominat jocul si doar precipitarea in unele momente a facut sa nu incheie conturile si mai repede.
In primul set, romanca a avut 3-0, dar apoi si-a pierdut serviciul, insa a revenit si s-a impus cu 6-1 in 33 de minute. In setul al doilea, Halep a avut din nou 3-0, scor la care Schiavone si-a castigat pentru prima data serviciul in acest meci. Simona si-a continuat insa jocul si a luat si al doilea set cu 6-1.
Romanca a reusit 18 mingi direct castigatoare (11 Schiavone), in timp ce raportul la erori nefortate a fost egal, 14-14. Halep a salvat 6 din cele 7 mingi de break pe care le-a avut Schiavone, iar italianca a salvat doar una din 5.
Halep (24 ani, 5 WTA) si Schiavone (36 ani, 111 WTA) se intalnisera o singura data pana acum, in 2013, in optimi la Marrakech, italianca impunandu-se cu 6-3, 6-2.
Simona Halep, invinsa anul trecut in primul tur la Wimbledon, si-a asigurat un cec de 80.000 de lire sterline si 130 de puncte WTA.
Urmatoarea adversara va fi olandeza Kiki Bertens (24 ani, 28 WTA), care pana acum a trecut de Jelena Ostapenko (Letonia) si de Mona Barthel (Germania). Halep si Bertens s-au infruntat de doua ori pana acum, scorul fiind egal, 1-1. Halep s-a impus in 2010, in sferturile turneului ITF de la Torhout (Belgia), cu 7-6 (2), 6-2. Bertens a invins in 2012, in semifinale la Fes (Maroc, WTA), cu 6-3, 6-4.