Simona Halep va juca cu Konta pentru un loc in semifinale la Cincinnati

18 August 2017
1225 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep iarba
Jucatoarea britanica de tenis Johanna Konta s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA de la Cincinnati (SUA), dotat cu premii totale in valoare de 2.536.154 dolari, faza in care o va avea ca adversara pe romanca Simona Halep, favorita numarul 2 a competitiei, anunta Agerpres. Konta, cap de serie numarul 7, a dispus joi, cu 6-3, 6-4, de slovaca Dominika Cibulkova (nr.11), in timp ce Halep, a doua favorita a competitiei, a avut la randul ei nevoie tot de doua seturi, 6-4, 6-3, pentru a o invinge pe letona Anastasija Sevastova (nr.15). Meciul dintre Konta si Halep va fi o reeditare a duelului din sferturile de finala ale turneului de Mare Slem de la Wimbledon, desfasurat luna trecuta si castigat cu 6-7 (2-7), 7-6 (7-5), 6-4 de britanica. De mentionat ca cele doua jucatoare s-au intalnit de trei ori pana acum in circuitul WTA, Konta reusind sa se impuna de fiecare data. Konta conduce cu 3-2 la general in meciurile directe, romanca avand ambele victorii in Fed Cup: Halep s-a impus cel mai recent, cu 6-1, 6-3, in Fed Cup, pe 23 aprilie, la Mamaia. Konta s-a impus in 2015 la Wuhan, in optimi, cu 6-3, 3-6, 7-5, anul acesta, la Miami, in sferturi, cu 3-6, 7-6 (7), 6-2, si la Wimbledon in sferturi. In 2014, in Fed Cup, la Budapesta, Halep castiga cu 6-1, 6-4. Cele doua au mai disputat anul acesta un meci demonstrativ, la turneul Tie Break Tens, unde Halep s-a impus cu 10-2.

Tot joi, spaniola Garbine Muguruza, favorita numarul 4, a invins-o in trei seturi, 6-4, 3-6, 7-6 (7/3), pe americanca Madison Keys, cap de serie numarul 16. Campioana de la Wimbledon o va avea ca adversara in sferturi pe rusoaica Svetlana Kuznetova (nr.8), invingatoare cu 6-2, 6-4 in fata spaniolei Carla Suarez Navarro. Fosta nr.1 mondial Caroline Wozniacki a acces la randul ei in sferturile de finala dupa o victorie in doua seturi, 6-4, 6-2, inregistrata in fata australiencei Ashleigh Barty, cea care reusise cu o zi inainte sa o elimine pe americanca Venus Williams. Wozniacki se va lupta pentru un loc in semifinale cu castigatoarea intalnirii dintre Karolina Pliskova (Cehia), numarul unu mondial, si Camila Giorgi (Italia), amanat pentru vineri din cauza ploii, la fel ca si partida dintre americanca Sloane Stephens si rusoaica Ekaterina Makarova.