Simona Halep s-a calificat in turul 3 la Miami

25 Martie 2016
1128 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep austr
Simona Halep a invins-o pe rusoaica Daria Kasatkina in turul 2 al Miami Open, turneu WTA Premier Mandatory de 6.8 milioane de dolari dupa un meci de doua seturi incheiat dupa o ora si 24 de minute. Pentru Halep este a 10-a victorie din cariera in turneul de la Miami.
Ambele jucatoare au oferit un meci deschis, un meci de atac, cu nu mai putin de 34 de puncte castigatoare (24 reusite de Halep) si doua servicii care au functionat la peste 70%. Primul set a fost unul al break-urilor, adjudecat in cele din urma de Halep dupa ce aceasta a avut 2-0 si s-a vazut egalata la doi. In primele trei game-uri Halep a castigat zece puncte la rand, primele zece puncte ale meciului, inainte ca rusoaica sa se trezeasca si sa intre in meci. Halep nu a lasat-o niciun moment pe adversara sa preia conducerea, iar dupa break-ul de 4-3 aceasta s-a desprins decisiv cu doar al doilea sau game de serviciu. Setul avea sa se incheie cu un nou break, astfel ca Halep a intrat cu serviciul in al doilea. Setul secund parea o formalitate la 5-2, cu break in fata, dar Kasatkina profitat de un moment de confuzie din partea Simonei si a egalat la cinci. Raspunsul lui Halep a venit imediat si, ca o mare campioana, aceasta a intrerupt seria adversarei (6-5), pentru a inchide spectaculos meciul cu un break. “Am facut cateva greseli la sfarsit. M-am grabit. Am facut cam totul pe teren. Ea e o jucatoare si are timp sa progreseze. Ma gandesc la urmatorul meu meci de dublu”, a spus Halep. La simplu Halep o va intalni sambata pe Julia Goerges din Germania, cea care a eliminat-o pe Samantha Stosur in turul al doilea.