Simona Halep s-a calificat in sferturi la Indian Wells

14 Martie 2018
966 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep china

Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul unu mondial, s-a calificat, marti, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 7.972.535 dolari, dupa ce a ce a invins-o pe Qiang Wang (China), cu 7-5, 6-1.

Halep (26 ani), campioana la BNP Paribas Open in 2015, s-a impus intr-o ora si 15 minute in fata unei adversare de aceeasi varsta, aflata pe locul 55 in lume.

Simona Halep a avut un prim set mai dificil, dar a inclinat balanta pe finalul sau, pentru ca apoi sa domine actul secund. Romanca a gresit destul de mult in primul set, in care a fost condusa cu 1-0 si 2-1, dar a reusit un prim break in ghemul cinci, preluand conducerea (3-2). Au urmat alte trei break-uri, dupa care Wang si-a facut serviciul si a trecut in avantaj, 5-4. Halep a facut apel la sfaturile antrenorului Darren Cahill, iar rezultatul s-a vazut imediat, Simona castigand trei ghemuri la rand si setul (7-5). In mansa secunda, Halep a castigat primele trei ghemuri, apoi si-a pierdut serviciul, insa nu a mai putut fi oprita, invingand cu 6-1.

Halep a avut procentaje net superioare la punctele realizate cu ambele servicii (64%-47% la primul, 50%-26% la al doilea), a avut mai multe mingi direct castigatoare (16-12), dar mai putine erori nefortate (27-29).

Jucatoarea nascuta la Constanta si-a asigurat un cec de 167.195 dolari si 215 puncte WTA.

In sferturi, Halep o va infrunta pe croata Petra Martic (27 ani, 51 WTA), victorioasa cu 6-3, 7-6 (4) in fata jucatoarei cehe Marketa Vondrousova (18 ani, 54 WTA).

Scorul confruntarilor din circuitul profesionist este de 1-1, dupa ce croata a castigat in 2011 in optimi la Copenhaga, cu 6-3, 5-7, 7-5, iar Halep s-a impus cu 6-4, 6-2 in 2015 in primul tur la Guangzhou. Martic a mai obtinut o victorie la junioare, in 2007, in optimi la Roland Garros, cu 2-6, 6-4, 6-0.