Simona Halep, in sferturi la Roland Garros. Romanca va juca miercuri cu Svetlana Kuznetova

3 Iunie 2014
1270 Vizualizari | 0 Comentarii
Simona Halep, a patra favorita, s-a calificat in sferturile de finala la Roland Garros, in urma victoriei, scor 6-4, 6-3, cu Sloane Stephens, romanca reusind astfel sa-si egaleze cea mai buna performanta la un turneu de Grand Slam, dupa ce a ajuns in aceeasi faza si la Australian Open.
Halep, locul 4 WTA, a avut nevoie de o ora si 18 minute pentru a o invinge pe jucatoarea clasata pe locul 19 WTA (a 15-a favorita) si pentru a accede astfel in antepenultimul act al turneului parizian, competitie la care nu a pierdut niciun set in cele patru partide disputate la aceasta editie.
Calificarea in sferturi este recompensata cu 430 de puncte WTA si un premiu de 220.000 de euro.
In faza urmatoare, romanca o va intalni pe invingatoarea din partida Lucie Safarova (Cehia, locul 24 WTA si cap de serie numarul 23) - Svetlana Kuznetova (Rusia, locul 28 WTA si cap de serie numarul 27).
Simona Halep a mai ajuns o singura data in sferturile de finala ale unui Grand Slam, in acest an la Australian Open, cand a fost eliminata de Dominika Cibulkova din Slovacia, scor 6-3, 6-0.

Halep, a patra favorita, va juca in compania Svetlanei Kuznetova, cap de serie 27, in sferturile de finala la Roland Garros, dupa ce rusoiaca si-a asigurat calificarea in aceasta faza a competitiei in urma victoriei, scor 6-3, 6-4, in fata sportivei cehe Lucie Safarova, numarul 23.
Simona Halep si Svetlana Kuznetova (locul 28 WTA) s-au intalnit de patru ori pana in prezent, impartindu-si victoriile. In 2011, la Miami, in turul I, Kuznetova a castigat cu 6-0, 6-4.
In acelasi an, la Toronto, tot in turul I, Halep a castigat cu 4-6, 6-4, 6-3, la fel ca la Roma, in prima mansa, cand scorul a fost 6-1, 6-1, pentru sportiva din Constanta.
Ultima partida, disputata in turul doi la Stuttgart, a revenit sportivei din Rusia, cu scorul de 7-5, 7-6 (4).