Simona Halep explica esecul rusinos de la US Open

31 August 2014
1254 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, eliminata surprinzator in turul 3 al turneului de Grand Slam US Open de croata Mirjana Lucic-Baroni (6-7, 2-6), a declarat dupa meci ca nu s-a aflat intr-o dispozitie buna si si-a pierdut din incredere dupa pierderea primului set in care a condus cu 5-2.
''Pe hartie am fost favorita sa castig azi, dar niciun meci nu seamana cu altul. Accept situatia si merg inainte pentru ca am avut multe meciuri si rezultate bune in acest an, si nu e o mare problema ca am pierdut azi. Se mai intampla si trebuie sa-mi continui drumul meu si sa merg mai departe.
Am inceput bine meciul, am avut 5-2 si 2 mingi de set, am jucat agresiv, am jucat bine, dar ea a revenit foarte bine si nu am mai putut sa trimit mingi lungi, am jucat mai scurt, dar se mai intampla si lucrurile trebuie luate cum sunt. Dupa ce pierzi setul, pierzi din incredere, dar tot am incercat tot ce am putut'', a declarat Halep la conferinta de presa.
Jucatoarea noastra a laudat jocul adversarei si a recunoscut ca a meritat victoria:''Ea a jucat foarte bine azi. Am avut 5-2 si 2 mingi de set, iar ea a revenit, a inceput sa loveasca fiecare minge si toate mingile ei au intrat in teren. Nu am fost in cea mai buna zi a mea, dar am facut tot ce am putut. Asa ca voi continua sa muncesc tare in fiecare zi pe teren si sa privesc inainte la viitoarele meciuri. Stiam ca loveste bine, este o jucatoare inalta, stiam ca este o jucatoare buna, dar nu am fost intr-o dispozitie buna, nu am jucat cel mai bun tenis, iar ea a meritat sa castige''. Mediafax.ro