Simona Halep, eliminata in optimi la Stuttgart

25 Aprilie 2014
1335 Vizualizari | 0 Comentarii
 Jucătoarea română de tenis Simona Halep, a doua favorită a turneului WTA de la Stuttgart (Germania), dotat cu premii totale de 710.000 dolari, a fost învinsă de rusoaica Svetlana Kuzneţova, cu 7-5, 7-6 (4), joi seara, în optimile de finală, după o oră şi 39 de minute.

Halep (22 ani), numărul cinci mondial, intrată direct în optimile de finală, a început excelent meciul şi a condus cu 5-2 în primul set, dar apoi nu i-a mai ieşit jocul, Kuzneţova a evoluat din ce în ce mai bine, a reuşit lovituri de senzaţie şi s-a impus cu 7-5. În setul al doilea, după ce Kuzneţova a reuşit un break, pentru 2-1, Simona a cerut intervenţia antrenorului Wim Fissette, iar rezultatul s-a văzut imediat, jucătoarea noastră reuşind imediat un rebreak. Simona Halep a avut o ocazie mare de a egala situaţia la seturi, dar a ratat trei mingi de set, la scorul de 5-4 în favoarea sa, pe serviciul adversarei. Setul a ajuns în tiebreak, după ce la 6-5 în favoarea ei, Simona a solicitat intervenţia medicului pentru o problemă la spate. Kuzneţova şi-a adjudecat tiebreak-ul cu 7-4 şi victoria cu 7-5, 7-6 (4).

Situaţia este acum egală între cele două, 2-2. Kuzneţova (28 ani, 29 WTA) a câştigat prima confruntare, în 2011, în primul tur la Miami, cu 6-0, 6-4, iar Simona s-a impus în acelaşi an la Toronto, 4-6, 6-4, 6-3 în primul tur, şi anul trecut la Roma, cu 6-1, 6-1, în manşa inaugurală.

Simona Halep va primi pentru participare un cec de 7.984 euro şi 55 puncte WTA, iar Kuzneţova va juca în sferturi cu sârboaica Ana Ivanovic (N. 9).