Simona Halep, calificata in optimile turneului WTA de la Beijing. Romanca o va intalni pentru un loc in sferturi pe Sarapova

3 Octombrie 2017
932 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep austr
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, s-a calificat, marti, in optimile turneului WTA de la Beijing, dotat cu premii totale de 6.381.679 dolari, dupa ce adversara sa, Magdalena Rybarikova (Slovacia), a abandonat in runda a doua, la scorul de 6-1, 2-1.
Rybarikova s-a retras din motive medicale dupa 58 de minute de joc, iar Halep (26 ani), a doua favorita, o va infrunta in optimi pe rusoaica Maria Sarapova.
Romanca a profitat de numeroasele erori ale adversarei si a luat primul set cu 6-1, dupa ce a condus cu 5-0. In actul secund, Rybarikova a reusit sa castige primul ghem dupa ce Halep a avut 40-0, dar apoi Simona si-a facut serviciul si a reusit break-ul, moment in care jucatoarea din Slovacia a cerut interventia medicului, renuntand apoi sa mai joace.
Halep si-a asigurat un cec de 71.774 dolari si 120 de puncte WTA, preluand conducerea la meciurile directe, cu 3-2, dupa ce a mai castigat in 2013 la Moscova si anul acesta la Toronto. Rybarikova s-a impus in 2011 la Hobart si in 2014 la New Haven.
Simona Halep a fost invinsa in trei seturi de Maria Sarapova, cu 6-4, 4-6, 6-3, in primul tur la US Open, aceasta fiind a saptea victorie a rusoaicei in tot atatea meciuri directe.
Primele sase confruntari dintre cele doua jucatoare s-au incheiat astfel: in 2012, Sarapova s-a impus in turul al treilea la Indian Wells cu 6-3, 6-4, apoi a castigat in primul tur la Beijing in acelasi an, cu 7-5, 7-5, in 2014 a dispus cu 1-6, 6-2, 6-3 in finala de la Madrid, iar apoi o luna mai tarziu se impunea cu 6-4, 6-7 (5), 6-4 in finala la Roland Garros, tot in 2014 invingand si in sferturi la Cincinnati, cu 3-6, 6-4, 6-4. Penultimul meci a avut loc in 2015, la Turneul Campioanelor de la Singapore, rusoaica invingand cu 6-4, 6-4.
In turul al doilea la Beijing, Sarapova (30 ani, 104 WTA) a invins-o pe compatrioata sa Ekaterina Makarova cu 6-4, 4-6, 6-1.