Simona Halep a ratat calificarea in semifinale la Eastbourne

30 Iunie 2017
1082 Vizualizari | 0 Comentarii
simona halep austr 1
Jucatoarea romana de tenis Simona Halep, numarul doi mondial, a fost invinsa de daneza Caroline Wozniacki, cu 5-7, 6-4, 6-1, joi, in sferturile de finala ale turneului WTA pe iarba de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 753.900 dolari, dupa ce a avut meciul in mana.

Halep a avut 3-0 si 4-2 in setul al doilea, dar daneza a revenit si a intors scorul, castigand in trei seturi, dupa o ora si 54 de minute.

Desi a inceput cu break meciul din sferturi, Halep a pierdut apoi urmatoarele patru ghemuri, fiind condusa apoi cu 5-2. Romanca a reusit o revenire formidabila, concretizata in cinci ghemuri consecutive, adjudecandu-si primul set cu 7-5.

Halep a continuat evolutia sa formidabila si in setul secund, aparandu-se extraordinar si reusind lovituri remarcabile, astfel ca s-a desprins repede la 3-0. A urmat o mica relaxare, care i-a permis adversarei sa revina in joc, s-a apropiat la 2-3, Halep a reusit sa faca 4-2, dar a pierdut setul cu 4-6, desi a avut patru mingi de break la 4-4.

In decisiv, Halep a inceput bine, cu break, insa apoi a grabit punctele, a gresit din ce in ce mai mult, semn al oboselii, dupa ce a avut joi un alt meci solicitant, cu Tvetana Pironkova, castigat in trei seturi. Wozniacki a castigat setul al treilea cu un sec 6-1.

Simona Halep (25 ani), a doua favorita a turneului, va primi pentru participare un cec de 18.940 de dolari si 100 de puncte WTA. Wozniacki (26 ani, 6 WTA) are acum 3-2 la meciurile directe, dupa ce obtinuse si victoria anterioara, in 2015, la Stuttgart, cu 7-5, 5-7, 6-2, in semifinale.

In alt meci de joi, la dublu, in primul tur, Monica Niculescu si taiwaneza Hao-Ching Chan au fost invinse de cuplul Timea Babos (Ungaria)/Andrea Hlavackova (Cehia), cu 6-3, 4-6, 10-6.