Simona Halep a PIERDUT finala turneului de la Madrid

12 Mai 2014
1275 Vizualizari | 0 Comentarii
Jucătoarea Simona Halep, locul 5 WTA şi cap de serie numărul 4, a fost învinsă, duminică, cu scorul de 1-6, 6-2, 6-3, de sportiva rusă Maria Şarapova, locul 9 WTA şi cap de serie numărul 8, în final turneului de categorie Premier Mandatory de la Madrid. Românca va primi un premiu de 342.600 de euro şi 650 de puncte WTA pentru evoluţia ei la turneul organziat de Ion Ţiriac, în timp ce Şarapova va încasa un cec în valoare de 698.720 de euro şi va obţine o mie de puncte WTA.

Halep a început în forţă meciul, a condus cu 4-0 şi a încheiat primul set în 30 de minute, cu 6-1. Jucătoarea rusă a intrat mai bine în setul al doilea şi reuşit un break în ghemul de debut. Halep a echilibrat jocul, dar şi-a cedat din nou propriul serviciu la scorul de 2-4, iar Şarapova a câştigat setul al doilea cu 6-2, după aproximativ 42 de minute.

În setul decisiv, cele două jucătoare şi-au fructificat serviciul în primele ghemuri. Simona a condus cu 40-0 în ghemul al treilea, însă rusoiaca reuşit să realizeze break-ul. Cu joc din ce în ce mai precis, fără să comită multe greşeli neforţate şi cu un procentaj al primului serviciu mai bun, Maria Şarapova s-a distanţat la 4-1, apoi a cedat oarecum surpinzător un ghem la 0, pe propriul serviciu. Halep, care a acuzat dureri musculare în zona abdomenului, nu a mai putut întoarce meciul de la 3-4, astfel că Şarapova a câştigat decisivul cu scorul de 6-3, după aproape două ore de la începutul partidei. Mediafax.ro

Page time :0.1269 (s) | 43 queries | Mysql time :0.007477 (s)