Serena Williams, eliminata in optimi la Auckland

4 Ianuarie 2017
1064 Vizualizari | 0 Comentarii
serena
Jucatoarea americana de tenis Serena Williams, numarul 2 mondial, a fost eliminata in optimile de finala ale turneului WTA de la Auckland (Noua Zeelanda), dotat cu premii in valoare de 226.750 dolari, fiind invinsa suprinzator in trei seturi, 6-4, 6-7 (3/7), 6-4, de compatrioata sa Madison Brengle, intr-o partida disputata marti.
Serena Williams (35 ani) a participat cu aceasta ocazie la prima sa competitie oficiala, dupa o pauza de patru luni, ultima sa prezenta in circuit datand din luna septembrie, cand a fost eliminata in semifinalele US Open de Karolina Pliskova (Cehia).
Madison Brengle, in varsta de 26 ani, aflata pe locul 72 WTA, s-a impus dupa doua ore si 13 minute in fata fostului lider al clasamentului mondial, iar in sferturile de finala o va avea ca adversara pe letona Jelena Ostapenko, numarul 7 pe lista favoritelor, care a dispus cu 6-2, 7-6 (7/3) de croata Mirijana Lucic-Baroni.
De mentionat ca si sora mai mare a Serenei Williams, Venus, a parasit turneul de la Auckland, declarand forfait din cauza unei probleme medicale, inaintea meciului din optimi impotriva japonezei Naomi Osaka, a anuntat directorul competitiei, Karl Budge, citat de postul public de radio din Noua Zeelanda.
Miercuri, Venus o invinsese in doua seturi, 7-6 (7/2), 6-2, pe neozeelandeza Jade Lewis, in primul tur.

Page time :0.1194 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006066 (s)