Seara spectaculoasa in Champions League. Liverpool a umilit-o pe Maribor, in deplasare

18 Octombrie 2017
1040 Vizualizari | 0 Comentarii
liga campionjilor
Echipa spaniola Real Madrid, detinatoarea trofeului, a terminat la egalitate cu formatia engleza Tottenham Hotspur, 1-1, marti seara, pe stadionul ''Santiago Bernabeu'', intr-un meci din etapa a treia Ligii Campionilor, in Grupa H.
Londonezii au deschis scorul prin autogolul francezului Raphael Varane (28), dar Real a egalat un sfert de ora mai tarziu, cand Cristiano Ronaldo a transformat un penalty (43).
Portarii celor doua echipe s-au remarcat in mod deosebit, Lloris salvand goluri ca si facute in fata lui Benzema si Ronaldo (care a avut si o bara), iar Keylor Navas in situatii clare de finalizare ale lui Harry Kane si Christian Eriksen.
Scorul zilei a fost reusit de Liverpool care a surclasat campioana Sloveniei, NK Maribor, cu 7-0, chiar pe terenul acesteia. Tot in Grupa A, Spartak Moscova a reusit o victorie cu un incredibil 5-1 in fata echipei Sevilla.
Sahtior Donetk a castigat cu 2-1 la Rotterdam, cu Feyenoord, gratie ''dublei'' lui Bernard, desi a jucat ultimul sfert de ora in zece oameni.
Manchester City a dispus cu 2-1 de Napoli, la care Vlad Chiriches nu a fost nici macar rezerva. Oaspetii au ratat un penalty prin Mertens.
Besiktas are un parcurs perfect, cu a treia victorie in grupa, 2-1 cu Monaco in deplasare. RB Leipzig a trecut cu 3-2 de Porto, prima sa victorie in Champions League.
APOEL Nicosia a reusit o mini-surpriza, 1-1 acasa cu Borussia Dortmund, dupa ce a condus formatia germana timp de cinci minute.
Rezultate:

Grupa E:
NK Maribor — Liverpool 0-7
Au marcat: Roberto Firmino 4, 54, Philippe Coutinho 13, Mohamed Salah 19, 40, Alex Oxlade-Chamberlain 86, Trent Alexander-Arnold 90.
Spartak Moscova — Sevilla 5-1
Au marcat: Quincy Promes 18, 90, Lorenzo Melgarejo 58, Denis Glusakov 67, Luiz Adriano 74, respectiv Simon Kjaer 30.
Grupa F:
Feyenoord Rotterdam — Sahtior Donetk 1-2
Au marcat: Steven Berghuis 8, respectiv Bernard 25, 54.
Cartonas rosu: Iaroslav Rakitki (Sahtior) 75.
Manchester City — SSC Napoli 2-1
Au marcat: Raheem Sterling 9, Gabriel Jesus 13, respectiv Amadou Diawara 73 — penalty.
Dries Mertens (Napoli) a ratat un penalty in min. 58.
Grupa G:
AS Monaco — Besiktas Istanbul 1-2
Au marcat: Radamel Falcao 30, respectiv Cenk Tosun 34, 55.
RB Leipzig — FC Porto 3-2
Au marcat: Will Orban 8, Emil Forsberg 38, Jean-Kevin Augustin 40, respectiv Vincent Aboubakar 18, Ivan Marcano 44.
Grupa H:
APOEL Nicosia — Borussia Dortmund 1-1
Au marcat: Mickael Pote 62, respectiv Sokratis Papastathopoulos 67.
Real Madrid — Tottenham Hotspur 1-1
Au marcat: Cristiano Ronaldo 43 — penalty, respectiv Raphael Varane 28 (autogol).
Legenda: M — meciuri, V — victorii, E egaluri, I — infrangeri, GM — goluri marcate, GP — goluri primite, P — puncte.