Romania, invinsa de Ungaria la Eurobasket 2017, cu 80-71

6 Septembrie 2017
1080 Vizualizari | 0 Comentarii
romania
 Nationala Romaniei a fost invinsa de formatia Ungariei cu scorul de 80-71 (16-15, 22-17, 22-20, 20-19), marti, in Grupa C a Campionatului European de baschet masculin - FIBA Eurobasket 2017, ale carei meciuri sunt gazduite de Sala Polivalenta din Cluj-Napoca.
Tricolorii au suferit a patra infrangere consecutiva, dar la cea mai mica diferenta, iar Ungaria si-a asigurat calificarea in optimile de finala.
Meciul a fost destul de echilibrat, ''vulturii'' fiind intr-o cursa aproape permanenta de urmarire, soldata cu esec in cele din urma.
In fata a 9.121 spectatori, record pentru Polivalenta clujeana, Romania a condus in primul sfert cu 6-2, 12-6 si 14-10, dar Ungaria a avea un punct in plus dupa primele zece minute, 16-15.
Oaspetii s-au desprins pe tabela in sfertul al doilea, diferenta maxima fiind de noua puncte, 38-29, la jumatatea confruntarii scorul fiind de 38-32 pentru maghiari.
In sfertul al treilea, ''vulturii'' au venit la un singur punct de adversari, 48-49, dar acestia au apasat din nou pe acceleratie si au marit avansul, 48-54.
In ultima parte a partidei, Ungaria s-a dus la 11 puncte, 67-56, dar cand mai erau 63 de secunde, Romania mai avea patru puncte de recuperat, 71-75. Din pacate, jucatorii nostri nu au mai reusit nimic pana la final, iar Ungaria a mai inscris cinci puncte si a incheiat cu 80-71.
Andrei Mandache a fost cel mai bun jucator al echipei Romaniei, cu 24 puncte, 2 recuperari, 1 pasa decisiva. Vlad Moldoveanu, care a fost MVP-ul echipei noastre in cele trei partide anterioare, a facut un joc mai slab, reusind doar 5 puncte, 9 rec, 2 pd. Pentru Romania au mai jucat Catalin Petrisor, Radu Paliciuc 6 p, 1 rec, 3 pd, Bogdan Nicolescu, Octavian Popa-Calota 11 p, 3 rec, 4 pd, Alexandru Olah 7 p, 1 rec, Titus Nicoara, Emanuel Cate, Rolland Torok 1 p, Catalin Baciu 12 p, 4 rec, 2 pd, Nandor Kuti 5 p, 4 rec, 4 pd.
De la invingatori, cei mai buni au fost David Vojvoda 26 p, 4 rec, 4 pd si Adam Hanga 25 p, 6 rec, 2 pd. Au mai jucat Rosco Allen 10 p, 5 rec, 1 pd, Akos Keller 4 p, 7 rec, Krisztian Wittmann 3 rec, Peter Kovacs 2 p, 3 rec, 1 pd, Norbert Toth 2 p, Csaba Ferencz 1 p, 3 rec, Zoltan Perl 4 p, 2 rec, 1 pd, Kemal Karahodzic 3 p, Janos Eilingsfeld 5 p, 3 rec.
In alte meciuri, Spania a invins Croatia cu 79-73, iar Muntenegru a dispus ce Cehia cu 88-75.
In clasament, pe primul loc se afla Spania, cu 8 puncte, urmata de Croatia, 7 puncte, Muntenegru, 6 puncte, Ungaria, 6 puncte, Cehia, 5 puncte, Romania, 4 puncte. Primele patru clasate se califica in optimile de finala.
Joi vor avea loc ultimele meciuri din grupa, Cehia - Croatia (14,30), Ungaria - Spania (17,15) si Romania - Muntenegru (20,45).