Romania-Danemarca, scor 29-29, in a doua partida la CE de handbal feminin

10 Decembrie 2014
1311 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de handbal feminin a Romaniei a remizat, marti, la Debrecen, cu reprezentativa Danemarcei, scor 29-29 (16-12), in cea de-a doua partida din grupa B a Campionatului European din Ungaria si Croatia.
Partida a fost deschisa de golul lui Tacalie, la primul atac tricolor, urmat de o reusita a pivotului Pintea, in aplauzele frenetice ale celor peste 300 de fani romani prezenti in tribunele de la Debrecen, 2-0 (min. 3). Neagu a marit diferenta la 3-0 si la 4-0, de la 7 metri, cand trecusera doar patru minute din meci, portarul Paula Ungureanu avand si ea trei interventii reusite.
Danemarca a marcat primul gol in minutul 5, dar Romania a continuat cu jocul eficient, 5-1, in fata unei echipe adverse "amortite" de replica. Dupa 10 minute, nordicele au reusit sa mai reduca diferenta, 7-5, dar tricolorele au mentinut avansul, 10-7 (min. 17) si gratie unor actiuni ale interului Tacalie, precum si a apararii mult mai mobile si artagoase decat in partida cu Norvegia.
In minutul 23, extrema dreapta Ada Nechita s-a accidentat si nu a mai putut continua partida, fiind inlocuita de Laura Chiper (scor 13-11). Dupa inca trei minute, Romania obtinea aplauze la scena deschisa in urma a doua actiuni ale Cristinei Neagu, 16-11, pentru ca la pauza tabela sa arate 16-12. Remarcatele primei reprize, Adriana Tacalie (6 goluri) si Cristina Neagu (5).
Repriza secunda a debutat cu fanii Romaniei cantand imnul national, dar danezele nu au fost impresionate si au marcat la primul atac, 16-13. Aceeasi Tacalie a replicat cu gol, insa nordicele au devenit din ce in ce mai periculoase, 17-15 si 20-19 (min. 38), extrema stanga Fisker fiind imposibil de oprit. Danemarca a egalat in minutul 40, 20-20, antrenorul Gheorghe Tadici cerand time-out. "Daca nu ne aparam, nu avem nicio sansa, hai cu apararea!", le-a spus la final Cristina Neagu coechipierelor.
La reintrarea pe teren, Chiper si Tacalie au marcat, 22-20 (min. 42), dand curaj echipei, care a marit diferenta la trei goluri, 23-20 (min. 44), obligand Danemarca sa intre la time-out. A urmat insa o cadere in jocul Romaniei, de care adversara a profitat rapid, 23-23 (min. 49), iar Gravholt a adus avantaj echipei sale pentru prima data in meci dupa 51 de minute de joc, 23-24. Tacalie a readus egalarea de doua ori si Neagu o data, 26-26 (min. 55), ultimele minute ale meciului avand o intensitatea maxima.
Neagu a readus avantajul de la 7 metri, 27-26 (min. 56), Danemarca a ratat urmatorul atac, iar Chintoan a marit la 28-26, cu doua minute inainte de final. Antrenorul Jan Pytlick a cerut time-out, incercand sa intrerupa ritmul Romaniei, iar la reluare Burgaard a reusit sa reduca la 28-27. Neagu a mai marcat o data de la 7 metri, 29-27 (min. 59), dar Jorgensen a dar replica rapid, 29-28, iar Gheorghe Tadici a cerut un ultim time-out. "Fetele, alergam inapoi ca dracii", si-a incurajat iar coechipierele Cristina Neagu.
Ultimul minut de joc, dar Romania pierde atacul pe joc pasiv, iar cu doua secunde inainte de final, Danemarca egaleaza, scor final 29-29, tricolorele obtinand primul punct la Campionatul European si avand doua jucatoare MVP in meciul cu Danemarca, Cristina Neagu si Adriana Tacalie.
Marcatoare:
Romania – Neagu 10 goluri, Tacalie 10, Chiper 3, Chintoan 2, Pintea 1, Nechita 1, Perianu 1, Ardean-Elisei 1;
Danemarca – Fisker 8 goluri, Jorgensen 6, Burgaard 4, Gravholt 3, Thorsgaard 2, Kviesgaard 1, M. Jorgensen 1, Kristiansen 1.
Marti seara va avea loc si a doua partida din grupa, dintre Ucraina si Norvegia.
In primul meci din grupa B, Romania a cedat in fata campioanei olimpice, Norvegia, cu scorul de 19-27 (7-16), in timp ce Danemarca a invins Ucraina, cu 32-23(14-11), nordicele avand 3 puncte in clasament, iar Romania 1.
Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe se vor califica in faza celor doua grupe principale, in care meciurile se vor juca intre 13 si 17 decembrie. Primele doua clasate in aceasta faza vor juca semifinalele, in 19 decembrie, pentru ca finalele pentru medalii sa aiba loc in 21 decembrie. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, in 19 decembrie, intre echipele care au ocupat locul 3 in grupele principale.
La editia din 2012, nationala Romaniei a ocupat locul 10, ultima medalie obtinuta fiind la editia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc in Suedia, intre 4-18 decembrie.
Detinatoarea titlului european este Muntenegru.