Romania a invins Spania, scor 22-20, in grupa principala I la CE de handbal feminin

16 Decembrie 2014
1089 Vizualizari | 0 Comentarii
Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, luni, la Debrecen, reprezentativa Spaniei, cu scorul de 22-20 (9-14), in a doua partida din grupa principala I a Campionatului European.
Cu Spania, tricolorele si-au jucat ultima sansa, una infima, de a continua drumul spre semifinale, si pentru care s-au luptat cu indarjire inca din debut, 2-3 (min. 5). Au urmat trei atacuri ratate de Romania, Paula Ungureanu reusind sa blocheze fiecare atac advers. Tacalie a dus scorul la 2-4 (min.9). Doua minute mai tarziu, Spania a reusit egalarea, 5-5, iar apoi a preluat si conducerea prin Mangue, 6-5.
Partida a continuat cu Spania la conducere, 11-8 (min. 20) si 13-9 (min. 25), pentru ca la pauza tabela sa arate 14-9, Romania avand prea multe greseli in ambele faze ale jocului. Singura remarcata dupa 30 de minute: portarul Paula Ungureanu.
La reluare, Romania a fost echipa care a dat "tonul", 14-13 (min. 38), reusind egalarea in minutul 47, 17-17, prin Bradeanu. Cristina Neagu a adus avantajul, 17-18 (min. 49), iar ultimele 10 minute ale partidei au continuat sub semnul echilibrului, Ungureanu fiind din nou remarcata, in timp ce in atac tricolorele au irosit mingi pretioase (18-18, min. 53).
Antrenorul Gheorghe Tadici a cerut time-out un minut mai tarziu. "Te duci si tragi sus", i-a spus interului Adriana Tacalie, iar la reintrarea pe teren, Neagu a fost marcata imediat "om la om". Extrema Ardean-Elisei a inscris pentru 18-19 (min. 56), Barbosa a egalat imediat, 19-19, Bradeanu a readus avantajul, 19-20 (min. 57), iar Neagu a marit la 19-21 (min. 58), obligand Spania sa intre la time-out.
La revenirea pe teren, Ungureanu a bifat cea de-a 20 interventie, Romania a ratat atacul urmator, dar Neagu a recuperat in defensiva si s-a intrat la ultimul time-out, fetele avand zambetul pe buze cu 30 de secunde inainte de final. Neagu a mai inscris o data, 19-22, iar Barbosa a stabilit scorul final, 20-22, care mentine Romania in cursa pentru semifinale.
Portarul Paula Ungureanu a fost MVP-ul partidei.
Marcatoare:
Spania – Pinedo 5 goluri, Martin 4, Pena 4, Barbosa 4, Mangue 3;
Romania – Neagu 7 goluri, Ardean-Elisei 4, Chiper 3, Bradeanu 2, Tacalie 2, Pirvut 1, Perianu 1, Ciuciulete 1, Chintoan 1.
Miercuri se vor juca ultimele meciuri din grupa I, iar marti si joi in grupa II, dupa care primele doua clasate in fiecare dintre acestea vor juca semifinalele, vineri, pentru ca finalele pentru medalii sa aiba loc duminica. La nivel de meciuri de clasament final se va juca doar pentru locurile 5-6, tot vineri, intre echipele care au ocupat locul 3 in grupele principale.
La editia din 2012, nationala Romaniei a ocupat locul 10, ultima medalie obtinuta fiind la editia din 2010 - bronz. Turneul final al CE din 2016 va avea loc in Suedia, intre 4-18 decembrie.
Detinatoarea titlului european este Muntenegru.

Page time :0.1161 (s) | 43 queries | Mysql time :0.008866 (s)