Romania a invins Spania cu 13-3, în "Rugby Europe Championship"

19 Februarie 2017
1354 Vizualizari | 0 Comentarii
rugby rom
Nationala Romaniei a invins, sambata, reprezentativa Spaniei cu scorul de 13-3 (10-3), in etapa a doua din Rugby Europe Championship (REC), intr-o partida disputata pe Stadionul national ''Arcul de Triumf'' din Capitala, in fata a 7.000 de spectatori.
Punctele tricolorilor au fost reusite de Florin Vlaicu (un eseu transformat si fructificarea a doua lovituri de pedeapsa), in timp ce pentru oaspeti a inscris Brad Linklater (lovitura de pedeapsa).
Prima repriza a fost una in care ''Stejarii'' au dominat, insa s-au lovit de o aparare solida si agresiva a spaniolilor, defensiva ibericilor reusind, in mai multe randuri, sa stopeze la limita actiunile de atac ale tricolorilor. Nici partea a doua a intalnirii nu a fost foarte diferita de primele 40 de minute, existand mai multe inexactitati in actiunile elevilor lui Lynn Howells, carora le-a lipsit claritatea si precizia in fazele de joc.
Dupa ce Luke Samoa a ratat in minutul 3 o lovitura de penalitate, in minutul 15 Florin Vlaicu a reusit un eseu, transformat tot de el.
Cinci minute mai tarziu, Brad Linklater a adus primele si singurele puncte pentru oaspeti, prin fructificarea unei lovituri de pedeapsa, insa Vlaicu, in minutul 29, a stabilit scorul pauzei, 10-3, dupa ce a concretizat o alta lovitura de penalitate acordata tricolorilor.
Dupa pauza, meciul s-a transformat in unul de uzura, ''Stejarii'' incercand sa desfaca, fara succes, apararea spaniolilor, oaspetii, la randul lor, avand cateva actiuni mai consistente pe treisferturi, ramase insa fara niciun rezultat pe tabela de marcaj.
Singurele puncte din mitanul secund au fost puse in dreptul Romaniei de acelasi Florin Vlaicu, in minutul 57, printr-o lovitura de penalitate, Valentin Calafeteanu ratand, in minutul 71, transformarea unei penalitati.
Prin reusitele din acest meci, Vlaicu a ajuns la un singur punct de ''borna'' de 800 de puncte marcate pentru nationala, obiectivul sau declarat fiind de a ajunge la 1.000 de puncte in tricoul ''frunzei de stejar''.
Fara a obtine punctul bonus ofensiv la care spera, Romania si-a adjudecat victoria dar intr-o maniera neconcludenta si urmeaza sa intalneasca, pe 4 martie, Rusia, la Soci.
Echipele au fost:
Romania: 1.Mihaita Lazar — cpt. (Castres), 2.Otar Turashvili (Colomiers), 3.Andrei Ursache (Carcassonne), 4.Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 5.Johannes Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 6.Viorel Lucaci (Steaua Bucuresti), 7.Vlad Nistor (Albi), 8.Dorin Lazar (Timisoara Saracens), 9.Florin Surugiu (Steaua Bucuresti), 10.Samoa Luke (Stiinta Baia Mare), 11.Stephen Shennan (Timisoara Saracens), 12.Florin Vlaicu (Steaua Bucuresti), 13.Jack Umaga (Timisoara Saracens), 14.Ionut Dumitru (Steaua Bucuresti), 15.Catalin Fercu (Timisoara Saracens)
Rezerve: 16.Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 17.Constantin Pristavita (Stiinta Baia Mare), 18.Alexandru Tarus (Beziers), 19.Ionut Muresan (Timisoara Saracens), 20.Andrei Gorcioaia (Massy), 21.Valentin Calafeteanu (CSM Olimpia Bucuresti), 22.Madalin Lemnaru (Timisoara Saracens), 23.Jody Rose (Timisoara Saracens)
Spania: 1. Fernando Lopez (Ordizia RE), 2. Benat Auzqui (Bordeaux), 3. Jonathan Garcia (Vannes), 4. Ignacio Villanueva (Alcobenas Rugby) , 5. David Barrera Howarth (Vannes) 6. Pierre Barthere (Montauban), 7. Gautier Guiboin (Montauban), 8. Jaime Nava (c)(Dijon), 9. Guillaume Rouet (Bayonne), 10. Mathieu Belie (Perpignan), 11. Jordi Jorba (Perpignan), 12. Thibaut Alvarez (RC Aubenas), 13. Fabien Perrin (Bourgoin), 14. Javier Carrion(CR La Vila), 15. Brad Linklater (Alcobenas Rugby).
Rezerve: 16.Francisco Blanco (Cisneros), 17. Steve Barnes(Valladolid), 18. Alberto Blanco (Valladolid), 19. David Gonzalez (Nevers), 20. Víctor Sanchez (El Salvador), 21. Sebastien Rouet (Narbonne), 22. Daniel Snee (Havelock North), 23. Federico Casteglioni(Valladolid).