Romania a invins Marea Britanie in Fed Cup. Simona Halep si Irina Begu au adus punctele decisive

23 Aprilie 2017
998 Vizualizari | 0 Comentarii
fed cup romania
Echipa Romaniei isi pastreaza locul in Grupa Mondiala II a Fed Cup, dupa ce a invins formatia Marii Britanii in meci de baraj, duminica, la Tenis Club IDU din Mamaia, scor 3-1, prin punctul adus de Irina Begu, care a dispus de Heather Watson cu 6-4, 7-5.
Begu, asistata de pe banca de colega ei Sorana Cirstea, s-a impus la capatul unui meci echilibrat, care a durat doua ore si doua minute.
Dupa ce a ratat primul meci de simplu, sambata fiind inlocuita de Sorana Cirstea din cauza unor probleme medicale, Irina a inceput cu break, iar apoi a condus cu 3-1, dar Watson a revenit si a restabilit egalitatea (3-3). Begu a reusit sa castige din nou contra serviciului, iar apoi a reusit sa se desprinda la 5-3, dupa un ghem in care a avut 40-0, iar apoi a salvat doua mingi de break. Romanca a incheiat setul cu 6-4, dupa 43 de minute.
Setul secund a fost si mai strans, Watson fiind la conducere cu serviciul, 1-0, 2-1, 3-2. La 3-3, Begu a facut break, dar imediat si-a pierdut serviciul, iar apoi Watson a preluat conducerea cu 5-4, dupa trei mingi de break ratate de jucatoarea noastra. Irina a restabilit egalitatea, 5-5, a reusit sa castige un nou break, iar apoi a obtinut victoria cu 7-5.
Irina Begu (26 ani, 33 WTA) o invinsese pe Heather Watson (24 ani, 113 WTA) si in singura sa confruntare anterioara, in 2013, 6-2, 6-4 in primul tur la Indian Wells.
Begu a reusit 3 asi in acest meci, fata de 2 ai adversarei, a facut 6 duble greseli (3 Watson), a realizat nu mai putin de 26 de winners (20 britanica), ambele jucatoare facand multe erori nefortate (38 Irina, 40 Watson).
In meciurile de sambata, Simona Halep a dispus cu 6-4, 6-1 cu Heather Watson, iar Johanna Konta a invins-o pe Sorana Cirstea cu 6-2, 6-3. Duminica, Halep a intrecut-o pe Johanna Konta cu 6-1, 6-3, iar Begu a castigat cu 6-4, 7-5 in fata britanicei Heather Watson.
Meciul de dublu, cu semnificatie doar pentru palmares, se va desfasura probabil intre perechile Monica Niculescu (23 WTA la dublu)/Sorana Cirstea (1.101 WTA la dublu) si Laura Robson (267 WTA la dublu)/Jocelyn Rae (106 WTA al dublu).
Romania tintea mentinerea in al doilea esalon valoric al Fed Cup, dupa ce a fost invinsa de Belgia cu scorul de 3-1, in februarie, la Bucuresti, in primul tur al Grupei Mondiale II.
Marea Britanie viza promovarea in Grupa Mondiala II, dupa ce a castigat barajul de promovare din Grupa I valorica a zonei Europa-Africa. Britanicele (Johanna Konta, Heather Watson, Jocelyn Rae/Laura Robson) au castigat Grupa C, dupa victorii cu 3-0 in fata Letoniei, Turciei si Portugaliei, pentru ca in barajul de promovare sa se impuna cu 2-1 in fata Croatiei.
Romania si Marea Britanie au jucat de sase ori in Cupa Federatiei, tricolorele castigand de cinci ori, cu victoria de la Mamaia. Prima confruntare a avut loc in 1973, la Bad Homburg (RF Germania), iar Romania s-a impus cu 2-1, in sferturile Grupei Mondiale. In 1999, Romania castiga cu 2-0 la Murcia (Spania), in semifinalele Grupei I a zonei Europa-Africa, iar peste doi ani invingea tot la Murcia cu 2-1, in primul tur al Grupei I zonale. In 2004, Marea Britanie castiga cu 2-1 in Malta, in Grupa a II-a a zonei Europa-Africa. Ultima confruntare a avut loc in 2014, la Budapesta, in Grupa I a zonei Europa-Africa, iar Romania s-a impus cu 2-1, Simona Halep invingand-o pe Johanna Konta cu 6-1, 6-4, dupa ce Heather Watson trecuse de Sorana Cirstea cu 6-7 (7), 6-1, 6-4, pentru ca punctul decisiv sa fie adus de Irina Begu si Monica Niculescu, victorie cu un sec 6-0, 6-2 in fata perechii Jocelyn Rae/Heather Watson.