Remiza in derby-ul serii de joi din preliminariile Cupei Mondiale: Italia - Spania 1-1

7 Octombrie 2016
994 Vizualizari | 0 Comentarii
cupa mondiala 2018 1
Reprezentativele de fotbal ale Italiei si Spaniei au terminat la egalitate, 1-1, meciul disputat joi, la Torino, in preliminariile Cupei Mondiale din 2018.
Ibericii au condus prin golul marcat de Vitolo (55) si au fost aproape sa isi ia revansa pentru esecul de la EURO 2016 (0-2, in optimi), dar Squadra Azzurra a egalat pe finalul jocului, prin Daniele De Rossi (82), din penalty.
Egalitatea s-a consemnat si in meciul dintre Turcia si Ucraina, 2-2, dupa ce oaspetii au avut 2-0. Turcia a egalat in finalul partidei, prin Hakan Calhanoglu, din penalty (81).
Macedonia a ratat sansa de a obtine un punct in meciul cu Israelul (1-2), dupa ce Jahovic a irosit un penalty, in prelungirile partidei (90+5).
Pentru Republica Moldova (0-3 cu Serbia) a jucat tot meciul Catalin Carp (FC Viitorul), precum si Eugen Cebotaru (ex-Ceahlaul). Nicolae Calancea, portarul echipei CS Universitatea Craiova, a fost rezerva, iar Alexandru Dedov (ex-ASA Targu Mures) a fost inlocuit dupa 63 de minute.
Albania, victorioasa cu 2-0 in Liechtenstein, este liderul unei grupe cu Italia si Spania.
Islanda a reusit o victorie spectaculoasa in fata Finlandei, cu 3-2, dupa ce in minutul 89 scorul era 1-2.
Rezultatele de joi:
Grupa D
Austria - Tara Galilor 2-2
Au marcat: Marko Arnautovic 28, 48, respectiv Joe Allen 22, Kevin Wimmer 45+1 (autogol).
Republica Moldova - Serbia 0-3
Au marcat: Filip Kostic 20, Branislav Ivanovic 37, Dusan Tadic 59.
Macedonia - Israel 1-2
Au marcat: Ilja Nestorovski 63, respectiv Tomer Hemed 25, Tal Ben-Haim II 43.
Adis Jahovic (Macedonia) a ratat un penalty in min. 90+5.
Cartonas rosu Eitan Tibi (Israel) 90+4.
Italia - Spania 1-1
Au marcat: Daniele De Rossi 82 - penalty, respectiv Vitolo 55.
Liechtenstein - Albania 0-2
Au marcat: Peter Jehle 11 (autogol), Bekim Balaj 71.
Islanda - Finlanda 3-2
Au marcat: Kari Arnason 37, Alfred Finnbogason 90, Gylfi Sigurdsson 90+6, respectiv Teemu Pukki 21, Robin Lod 39.
Gylfi Sigurdsson a ratat un penalty in min. 51.
Turcia - Ucraina 2-2
Au marcat: Ozan Tufan 45+1, Hakan Calhanoglu 81 - penalty, respectiv Andrei Iarmolenko 24 - penalty, Artem Kravet 26.
Kosovo - Croatia 0-6
Au marcat: Mario Mandzukic 6, 24, 35, Matej Mitrovic 68, Ivan Perisic 83, Nikola Kalinic 90+2.