Recorduri rusinoase stabilite de Steaua in Champions League

12 Decembrie 2013
1334 Vizualizari | 0 Comentarii
Steaua Bucureşti a fost învinsă de Chelsea Londra cu scorul de 1-0 (1-0), miercuri seara, pe Stamford Bridge, în ultimul meci al ''roş-albaştrilor'' în Grupa E a Ligii Campionilor la fotbal.

Unicul gol al partidei a fost înscris de senegalezul Demba Ba (10).

Chelsea şi-a sufocat adversarul din start cu atacuri în valuri şi presing, astfel că prima ocazie de gol s-a consumat în minutul 4, când Oscar a tras pe lângă poartă. Londonezii au deschis scorul în min. 10, în urma unui corner, când Demba Ba a împins balonul în poartă, deşi macedoneanul Daniel Georgievski avea prim planul la faza respectivă: 1-0.

Peste doar trei minute, Steaua a irosit cea mai mare ocazie a sa, prin Iancu, scăpat cu portarul, dar balonul trimis spre buturile gazdelor s-a scurs pe lângă ţintă (13).

Echipa lui Mourinho a mai avut o ocazie mare de gol, dar Tătăruşanu a avut un reflex remarcabil la lovitura de cap a lui Ivanovic (27). Până la pauză, gazdele au mai avut două şuturi din afara careului, dar Lampard (37) nu a nimerit poarta, iar mingea expediată de Cole (40) a fost reţinută de Tătăruşanu.

În partea secundă, Demba Ba a ratat o situaţie excelentă în min. 53, reluând din doar 5 metri peste poartă, la centrarea lui Oscar. Schuerrle a creat pericol imediat cum a intrat pe teren, iar Hazard a trimis peste transversală (71). Piovaccari a reuşit primul şut pe poartă al Stelei, în minutul 74, elocvent pentru felul în care s-au desfăşurat lucrurile pe Stamford Bridge. După numeroase atacuri neconcretizate ale echipei engleze, steliştii au mai avut un şut bun pe poartă, prin Chipciu (90+1).

Chiar dacă nu a făcut un meci prea bun, Steaua a pierdut la un scor onorabil, 0-1, spre deosebire de partida din tur, când Chelsea s-a impus cu 4-0 pe Arena Naţională.

Un moment deosebit s-a petrecut la pauza meciului de pe Stamford Bridge când Dan Petrescu (acum antrenor la Dinamo Moscova), fost jucător al ambelor formaţii, a făcut un tur de stadion, fiind aclamat deopotrivă de suporterii lui Chelsea, cât şi de cei ai Stelei.

Trebuie menţionat că Steaua a evoluat în acest meci fără o serie de jucători de bază, precum căpitanul Alex Bourceanu (suspendat), Adrian Popa, Cristian Tănase (ambii menajaţi).

Steaua a încheiat grupa pe ultimul loc, cu 3 puncte, după trei egaluri (două cu Basel, unul cu Schalke) şi trei eşecuri.

Cu acest meci, Steaua a stabilit un nou record de meciuri consecutive fără victorie în grupele Champions League, 23, depăşind contraperformanţa deţinută de Spartak Moscova (22 de partide). Ultimul succes al ''roş-albaştrilor'' s-a petrecut pe 13 septembrie 2006, 4-1 cu Dinamo Kiev în deplasare. Steaua deţine şi recordul de meciuri consecutive fără victorie pe teren propriu în Liga Campionilor la fotbal, 12 la număr. În ultimele trei campanii în care a evoluat în grupele competiţiei, Steaua nu a obţinut niciun succes în faţa propriilor suporteri, ultima sa victorie acasă datând din 16 octombrie 1996, când se impunea cu 1-0 în faţa formaţiei Widzew Lodz.

Chelsea Londra - Steaua Bucureşti 1-0 (1-0)

A marcat: Demba Ba (10).

Londra, ''Stamford Bridge'': 40.000 spectatori

Liga Campionilor - Grupa E

în tur: 4-0.

Au evoluat echipele:

Chelsea: 23. Mark Schwarzer - 2. Branislav Ivanovic, 4. David Luiz, 26. John Terry (căpitan), 3. Ashley Cole - 12. John Obi Mikel (7. Ramires, 74) - 22. Willian (15. Kevin De Bruyne, 80), 11. Oscar (14. André Schuerrle, 67), 8. Frank Lampard, 17. Eden Hazard - 19. Demba Ba. Antrenor: José Mourinho.

Rezerve neutilizate: 1. Petr Cech - 24. Gary Cahill, 9. Fernando Torres, 10. Juan Mata.

Steaua: 12. Ciprian Tătăruşanu - 17. Daniel Georgievski, 4. Lukasz Szukala, 6. Florin Gardoş, 14. Iasmin Latovlevici - 5. Mihai Pintilii (căpitan; 20. Leandro Tatu, 64) - 7. Alexandru Chipciu, 80. Gabriel Iancu, 23. Nicolae Stanciu (11. Andrei Prepeliţă, 61), 22. Paul Pîrvulescu - 35. Pantelis Kapetanos (25. Federico Piovaccari, 71). Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.

Rezerve neutilizate: 1. Florin Niţă - 33. Fernando Varela, 19. Adrian Cristea, 26. Ionuţ Neagu.

Arbitru: Gianluca Rocchi; arbitri asistenţi: Elenito Di Liberatore, Gianluca Cariolato; arbitri asistenţi adiţionali: Luca Banti, Antonio Damato; arbitru de rezervă: Alessandro Giallatini (toţi din Italia)

Delegat UEFA: José Luis López Serrano (Spania), observator UEFA pentru arbitri: Kaj Natri (Finlanda)

Cartonaşe galbene: Mikel (20), Ivanovic (48), Georgievski (51), Latovlevici (78).