Real Madrid este noua REGINA a Europei, dupa 4-1 cu Atletico Madrid in finala UEFA Champions League

25 Mai 2014
1519 Vizualizari | 0 Comentarii
Real Madrid a castigat Liga Campionilor al fotbal, dupa ce a invins pe Atletico Madrid cu scorul de 4-1 (0-1, 1-1), dupa prelungiri, sambata seara, pe ''Estadio da Luz'' din Lisabona.
Atletico a fost foarte aproape de o mare victorie, a condus, prin golul lui Diego Godín (36), pana in min. 90+3, dar Real a smuls egalarea prin Sergio Ramos, iar Gareth Bale (110), Marcelo (118), Cristiano Ronaldo (120 - penalty) au adus succesul Realului in prelungiri.
Real si-a trecut astfel in palmares al zecelea trofeu in cea m ai importanta competitie intercluburi de pe continent, in timp ce Atletico a pierdut a doua sa finala in competitie. Lisabona va gazdui a 59-a finala a competitiei, care a inceput sub numele de Cupa Campionilor Europeni in sezonul 1955-56, iar Real Madrid s-a impus in primele cinci finale, detinand recordul de trofee (10 - in 1956, 1957, 1958, 1959, 1960, 1966, 1998, 2000, 2002, 2014). Real a jucat pana acum 13 finale, dar nu a mai cucerit trofeul din 2002.
Inceputul meciului a fost unul de tatonare, iar ocaziile de gol au aparut destul de greu, Atletico facand acelasi joc compact, care nu a permis lui Real sa profite de forta sa ofensiva. Prima situatie notabila s-a consumat in minutul 28, cand Cristiano Ronaldo a executat o lovitura libera, dar portarul Courtois a fost la post, desi balonul a lovit iarba in fata sa (28). Peste patru minute, sutul lui Koke a fost blocat de Ramos, dupa care Real a irosit o ocazie uriasa de a deschide scorul: Tiago a gresit un balon, Bale a plecat pe contraatac, dar a trimis alaturi de poarta din pozitie ideala, singur cu Courtois (32).
Atletico a reusit deschiderea scorului in min. 36, dupa o iesire neinspirata a portarului Iker Casillas, care a fost surprins de mingea trimisa cu capul de Godín: 0-1.
Pana la pauza, jucatorii lui Ancelotti nu au mai reusit nimic, fiind de notat doar sutul peste poarta al lui Adrián López (41).
In repriza secunda, ''colchoneros'' au ratat prima ocazie, sutul lui Raúl García (51) trecand peste poarta.
Real a incercat sa puna presiune pe poarta lui Courtois, iar portarul belgian a respins de sub transversala lovitura libera a lui Ronaldo (54). Atletico a replicat imediat, iar sutul lui Adrian Lopez (57) a fost blocat de Khedira.
Echipa lui Ancelotti a reluat ofensiva, iar Cristiano Ronaldo (62) a reluat cu capul peste poarta, dupa care si Isco (67) a ratat tinta. Nici Bale nu a nimerit poarta (73), cu un sut din marginea careului, galezul irosind o sansa mare si cinci minute mai tarziu (78). Godin a salvat golul in minutul 79 in fata lui Isco. Situatiile periculoase s-au succedat la poarta lui Courtois, dar ''rojiblancos'' s-au aparat cu mult spirit de sacrificiu. Eforturile lui Real au fost rasplatite in cele din urma si Ramos a marcat cu capul, dupa o centrare a lui Modric, in min. 90+3, trimitand meciul in prelungiri: 1-1.
Oboseala si-a spus cuvantul in prelungiri, unde jocul nu a mai fost asa de alert. Real Madrid a dat lovitura in minutul 110, dupa o faza personala a lui Di Maria, Courtois a respins sutul argentinianului, dar Bale a fost atent si a reluat cu capul in coltul scurt al portii: 2-1.
Tiago (114) nu a trimis peste poarta si nu a profitat de o noua iesire neinspirata a lui Casillas. Brazilianul Marcelo (118), cu un sut din marginea careului, a parafat victoria lui Real: 3-1. Atletico a cedat complet, iar Cristiano Ronaldo a marcat si el, din penalty (120), pentru 4-1, un scor mult prea drastic pentru cum au stat lucrurile.
Daca Real a fost lipsita in acest meci de Xabi Alonso (suspendat) si Pepe (nerefacut), Aletico nu a putut conta pe turcul Arda Turan, iar atacantul Diego Costa a inceput ca titular, dar a fost schimbat dupa numai noua minute.