Prima victorie romaneasca la Wimbledon. Sorana Cirstea a eliminat un cap de serie

2 Iulie 2018
839 Vizualizari | 0 Comentarii
sorana

Jucatoarea romana de tenis Sorana Cirstea s-a calificat, luni, in runda a doua a turneului pe iarba de la Wimbledon, al treilea de Mare Slem al anului, dupa ce a dispus de Magdalena Rybarikova (Slovacia), cap de serie numarul 19, cu 7-5, 6-3.

Sorana Cirstea (28 ani, 51 WTA) a trecut de Rybarikova (29 ani, 19 WTA) dupa o ora si 29 de minute, intorcand scorul in primul set de la 3-5.

Romanca are acum 3-2 in meciurile directe cu Rybarikova. Cirstea s-a impus in 2008, in semifinale la Taskent, cand Rybarikova a abandonat dupa primul set (6-3), Sorana obtinand ulterior singurul sau titlu de simplu din circuitul WTA. Reprezentanta Slovaciei a invins in 2017, in sferturi la Linz, cu 5-7, 6-2, 6-1.

Cirstea si-a asigurat un cec de 63.000 de lire sterline si 70 de puncte WTA, iar urmatoarea sa adversara va fi rusoaica Evghenia Rodina sau germanca Antonia Lottner.

Pe tabloul principal de simplu se mai afla sapte romance, Simona Halep (principala favorita), Mihaela Buzarnescu, cap de serie numarul 29, Irina Begu, Monica Niculescu, Ana Bogdan, Alexandra Dulgheru si Elena-Gabriela Ruse, ultimele doua venite din calificari.