Poli Timisoara a ratat calificarea in grupele Cupei EHF la handbal masculin

27 Noiembrie 2016
946 Vizualizari | 0 Comentarii
handbal2
SCM Politehnica Timisoara a ratat calificarea în grupele Cupei EHF la handbal masculin, sâmbata, dupa ce a fost surclasata în deplasare de formatia slovena RD Riko Ribnica, cu scorul de 30-19 (17-9), în mansa a doua a turului al treilea preliminar al competitiei.
Poli se impusese în prima mansa cu scorul de 27-22.
Slovenii au controlat meciul de la un capat la altul, diferenta de pe tabela crescând constant. RD Riko Ribnica a condus cu 3-1 (min. 6), apoi ecartul a crescut la cinci goluri, 6-1 (9). Poli s-a apropiat la trei goluri, 7-4 (14), a fost 9-6 (20), dar diferenta s-a marit din nou, 11-6 (22), 14-9 (27), pentru ca la pauza gazdele sa conduca la opt goluri, 17-9.
În min. 38 diferenta ajunsese deja la zece goluri, 21-11, Poli a reusit un reviriment si s-a apropiat la sapte goluri, 24-17 (49), dar slovenii au apasat pe acceleratie în ultimele zece minute, câstigând la 11 goluri, 30-19.
Meciul a fost unul aspru, cu opt eliminari de doua minute la gazde si sapte la Poli.
Pentru RD Riko Ribnica au marcat Patrik Leban 9 goluri, Blaz Fink 4, Jan Grebenc 3, Uros Knavs 1, Nik Henigman 7, David Kovacic 3, Slavko Erak 3.
Golurile timisorenilor au fost reusite de Filip Lazarov 4, Vuk Milosevic 2, Denis Neamtu 2, Marko Lasica 3, Filip Marjanovic 2, Marko Pejovic 1, Cristian Fenici 4, Andrei Santeiu 1.
Meciul s-a desfasurat în fata a 800 de spectatori si a fost arbitrat de cehii Lukas Frieser si Radoslav Kavulic, iar delegat EHF a fost macedoneanul Kamer Metalari.