Olanda si Costa Rica s-au calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale

30 Iunie 2014
1325 Vizualizari | 0 Comentarii
Reprezentativa Olandei, vicecampioana mondial en-titre, s-a calificat in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, cu scorul de 2-1 (0-0), selectionata Mexicului, intr-un meci disputat la Fortaleza in optimile competitiei.
Pentru Olanda au marcat Sneijder '88 si Huntelaar '90+4 (penalti), iar pentru Mexic a inscris Giovani dos Santos, in minutul 48.
Olanda: Cillessen - Verhaegh (Depay '56), De Vrij, Vlaar, Blind - Kuyt, De Jong (Martins Indi '9) - Wijnaldum, Sneijder, Van Persie (Huntelaar '76), Robben. Selectioner: Louis van Gaal
Mexic: Ochoa - Aguilar, Rodriguez, Marquez, Moreno (Reyes '46), Layun - Herrera, Salcido, Guardado - Peralta (Hernandez '75), Dos Santos (Aquino '61). Selectioner: Miguel Herrera
Cartonase galbene: Aguilar '69, Marquez '90+2, Guardado '90+3
Arbitri: Pedro Proenca (Portugalia) - Bertino Miranda (Portugalia), Jose Trigo (Portugalia) - Carlos Vera (Ecuador).
La acest meci a avut loc prima pauza de hidratare oficiala, in minutul 30, iar a doua pauza in minutul 75.
--------------------------------------------------

Reprezentativa statului Costa Rica s-a calificat in premiera in sferturile de finala ale Cupei Mondiale, dupa ce a invins, duminica, la Recife, cu scorul de 6-4, in urma loviturilor de departajare, selectionata Greciei, in optimile competitiei.
La finalul celor 90 de minute de joc si a prelungirilor, scorul a fost egal 1-1.Pentru Costa Rica a marcat Bryan Ruiz, in minutul 52, iar pentru Grecia a inscris Papastathopoulos, in minutul 90+1.
Din minutul 66, Costa Rica a evoluat cu un jucator mai putin, Duarte fiind eliminat pentru cumul de cartonase.
La loviturile de departajare pentru Costa Rica au marcat Borges, Ruiz, Gonzalez, Campbell si Umana.
Pentru Grecia au transformat Mitroglou, Christodoulopoulos si Holebas, iar Gekas a ratat.
Costa Rica: Navas - Gamboa (Acosta '77), Duarte, Gonzalez, Umana, Díaz - Ruiz, Borges, Tejeda (Cubero '66), Bolanos (Brenes '83) - Campbell. Selectioner: Jorge Luis Pinto
Grecia: Karnezis - Torosidis, Manolas, Papastathopoulos, Holebas - Salpingidis (Gekas '69), Maniatis (Katsouranis '78), Samaris (Mitroglou '58), Karagounis, Christodoulopoulos - Samaras. Selectioner: Fernando Santos
Cartonase galbene: Duarte '43, '66, Tejeda '48, Ruiz '70, Navas '90 / Samaris '36, Manolas '72
Cartonas rosu: Duarte '66
Arbitri: Benjamin Williams (Australia) - Matthew Cream (Australia), Hakan Anaz (Australia) - Nawaf Shukralla (Bahrain).
La finalul celor 120 de minute de joc, selectionerul Greciei, Fernando Santos, a fost trimis in tribuna pentru proteste.
In sferturile de finala, Costa Rica va intalni nationala Olandei.