Numerele 3, 4 si 5 mondial, eliminate in optimi, la Cincinnati

17 August 2018
780 Vizualizari | 0 Comentarii
kerber 1534401808

Americanca Sloane Stephens, locul 3 WTA, germana Angelique Kerber, locul 4 WTA, si jucatoarea franceza Caroline Garcia, locul 5 WTA, au fost eliminate, joi, in optimile de finala ale turneului de categorie Premier 5 de la Cincinnati.
Stephens a fost invinsa de belgianca Elise Mertens, locul 14 WTA, cu scorul de 7-6 (8), 6-2, intr-un meci de o ora si 41 de minute.

Kerber a pierdut, cu 6-2, 6-7 (3), 4-6, in fata americancei Madison Keys, locul 13 WTA, in aproape doua ore de joc.

Garcia a fost intrecuta, cu scorul de 6-4, 3-6, 7-5, de Arina Sabalenka din Belarus, locul 34 WTA, dupa o partida de doua ore si 34 de minute.

Cum daneza Caroline Wozniacki, locul 2 WTA, a abandonat, miercuri, partida cu olandeza Kiki Bertens, din turul al doilea, doar Simona Halep mai este in competitie din Top 5 WTA.

Ea ar trebui sa joace in noaptea de joi spre vineri cu australianca Ashleighe Barty, nu inainte de ora 04.00, insa ploaia a tot dat peste cap programul partidelor competitiei americane.

In cazul unui succes in acest meci din optimi, Halep va evolua in sferturi cu ucraineanca Lesia Turenko, locul 44 WTA, care a invins-o, joi, cu scorul de 7-6 (5), 6-2, pe rusoaica Ekaterina Makarova, locul 49 WTA, intr-o ora si 51 de minute de joc.

Dintre cele trei mari favorite eliminate, Kerber si Garcia erau pe partea de tablou a liderului WTA si una dintre ele ar fi putut-o intalni in semifinale. In urma rezultatelor de joi, sfertul al doilea al tabloului este Madison Keys - Arina Sabalenka.

La ora transmiterii acestei stiri, nu se joaca la Cincinnati, partidele fiind suspendate din nou din cauza ploii, in jurul orei locale 20.00 (03.00, ora Romaniei).