Nico Rosberg a castigat Marele Premiu al Australiei, primul din acest sezon

16 Martie 2014
1264 Vizualizari | 0 Comentarii
Pilotul german Nico Rosberg (Mercedes) a câștigat Marele Premiu al Australiei, etapa inaugurală a Campionatului Mondial de Formula 1, duminică, pe circuitul Albert Park din Melbourne, în timp ce australianul Daniel Ricciardo (Red Bull-Renault) și danezul Kevin Magnussen (McLaren-Mercedes) au reușit clasări pe podium în premieră. Rosberg, la a patra sa victorie în Formula 1, a fost cronometrat pe cei 302,271 km ai cursei cu timpul de 1 h 32 min 58 sec 710/1000 (medie de 195,059 km/h), devansându-l pe Daniel Ricciardo cu 24 sec 525/1000, iar pe Kevin Magnussen cu 26 sec 777/1000.

Britanicul Lewis Hamilton (Mercedes-AMG), care a plecat din pole position, a fost nevoit să abandoneze din cauza unei probleme la motor. Campionul mondial en titre Sebastian Vettel (Red Bull) a abandonat și el, în turul al patrulea, din cauza unei probleme mecanice.

De asemenea, aceasta a fost a 100-a victorie pentru un motor Mercedes în Campionatul Mondial de Formula 1.

Ricciardo a luat la Melbourne startul cu numărul 51 într-un Grand Prix de Formul 1, dar aceasta a fost prima cursă la volanul unui monopost Red Bull, în timp ce Magnussen, 21 ani, a alergat duminică primul său Mare Premiu de F1.