Monica Niculescu s-a calificat in sferturile turneului WTA de la Luxemburg

19 Octombrie 2016
1102 Vizualizari | 0 Comentarii
monica niculescu
Jucatoarea romana de tenis Monica Niculescu s-a calificat, miercuri, in sferturile de finala ale turneului WTA de la Luxemburg, dotat cu premii totale de 226.750 dolari, dupa ce a invins-o pe italianca Francesca Schiavone, cu 3-6, 7-5, 6-4.
Niculescu (29 ani, 50 WTA) s-a impus la capatul unui meci care a durat doua ore si 35 de minute, dupa ce la un moment dat parea ca va pierde.
Dupa ce ''veterana'' Schiavone (36 ani, 99 WTA) a luat primul set cu 6-3, Monica a fost condusa si in setul al doilea cu 5-2, ar a reusit o revenire spectaculoasa, castigand in cele din urma mansa cu 7-5.
Setul decisiv a fost echilibrat, cele doua jucatoare mergand cap la cap pana spre final. Niculescu a luat primul ghem, apoi Schiavone a reusit sa intoarca scorul, 2-1, Monica a restabilit egalitatea (2-2), iar apoi a fost 3-3 si 4-4, dupa break-uri reusite de cele doua jucatoare. Niculescu si-a fructificat serviciul si a condus cu 5-4, incheind meciul cu un nou break.
De remarcat faptul ca aceasta este prima victorie a romancei in duelurile cu Schiavone, care se impusese de patru ori anterior. Prima victorie s-a inregistrat in 2009, cu 6-2, 7-5 in optimi la Moscova, apoi italianca a castigat in turul al treilea la Australian Open in 2011, cu 6-0, 7-6 (2), in optimi la New Haven in 2011, cu 6-1, 6-1, si in primul tur la Stuttgart in 2012, cu 6-3, 7-5. Asadar, Monica nu luase niciun set pana la Luxemburg.
Adversara din sferturi va fi daneza Caroline Wozniacki, a doua favorita, sau germanca Sabine Lisicki.
Niculescu, prin acest succes, si-a asigurat un cec de 4.758 euro si 60 de puncte WTA.
Monica mai are programat miercuri un meci, in primul tur al probei de dublu, alaturi de Patricia Tig, impotriva perechii Anna-Lena Groenefeld (Germania)/Kveta Peschke (Cehia).

Page time :0.1168 (s) | 43 queries | Mysql time :0.006158 (s)