Mihaela Buzarnescu avanseaza in turul 2 la Montreal si se pregateste pentru a treia intalnire cu Svitolina

8 August 2018
827 Vizualizari | 0 Comentarii
buzarnescu

Mihaela Buzarnescu s-a calificat in turul 2 in turneul Premier 5 de la Montreal, dupa ce a invins-o pe Qiang Wang (China) in doua seturi, cu 6-2, 7-5.
Buzarnescu continua prestatiile bune in circuitul WTA, iar marti seara a petrecut o ora si 29 de minute pe teren, in partida cu Wang, dupa turneul castigat in urma cu 2 zile la San Jose. Primul set i-a fost la discretie (a inceput cu 5-0), iar in actul secund a salvat mai multe mingi de set ale adversarei, revenind de la 3-5 la 7-5.

Astfel, Mihaela Buzarnescu ramane invincibila in Statele Unite, reuysind sa castige al 6-lea meci consecutiv. Mai mult, romanca a devenit jucatoarea cu cele mai multe victorii in WTA in acest sezon – 39, fiind la egalitate la acest capitol cu Angelique Kerber, care a avut tur liber, si Petra Kvitova, invingatoare cu 6-3, 6-4 cu Kontaveit.

In turul 2, Mihaela Buzarnescu o va intalni pe Elina Svitolina, jucatoare pe care a invins-o de doua ori in ultimele trei luni, la Roland Garros si Birmingham.