Pana la data de 11 iulie, 102 sportivi romani s-au calificat pentru a participa la Jocurile Olimpice de la Rio 2016. Cei mai multi provin de la atletism, urmati de cei de la canotaj. Romania va fi reprezentata in total in 16 sporturi diferite. Iata, mai jos, cine sunt sportivii romani calificati:
Atletism
Marius Ionescu - maraton
Daniela Carlan - maraton
Paula Todoran - maraton
Marian Oprea - triplusalt
Cristina Bujin - triplusalt
Elena Panturoiu - triplusalt
Andrei Gag - greutate
Rares Toader - greutate
Alina Rotaru - lungime
Bianca Razor - 400 m
Florina Pierdevara - 800 m
Mihaela Bobocea - 800 m
Andreea Arsine - 20 km mars
Claudia Stef - 20 km mars
Ana Veronica Rodean - 20 km mars
Marius Cocioran - 50 km mars
Narcis Stefan Mihaila - 50 km mars
Ancuta Bobocel - 3000 m obstacole
Adelina Pastor - stafeta 4x400 m
Anamaria Ionita - stafeta 4x400 m
Sanda Belgyan - stafeta 4x400 m
Andrea Miklos - stafeta 4x400 m
Box
Mihai Nistor
Canotaj
Constantin Adam - patru rame fara carmaci (4-)
Vlad Aicoboae - patru rame fara carmaci (4-)
Marius Cozmiuc - patru rame fara carmaci (4-)
Toader Gontaru - patru rame fara carmaci (4-)
George Palamariu - doi rame (2-)
Cristi Pirghie - doi rame (2-)
Laura Oprea - opt rame cu carmaci (8+)
Mihaela Petrila - opt rame cu carmaci (8+)
Ioana Strungaru - opt rame cu carmaci (8+)
Madalina Beres - opt rame cu carmaci (8+)
Adelina Bogus - opt rame cu carmaci (8+)
Andreea Boghian - opt rame cu carmaci (8+)
Roxana Cogianu - opt rame cu carmaci (8+)
Daniela Druncea - opt rame cu carmaci (8+)
Irina Dorneanu - opt rame cu carmaci (8+)
Tarlea Elena Lavinia - doi rame (2-)
Laura Oprea - doi rame (2-)
Ionela Livia Lehaci - dublu vasle categorie usoara (L2x)
Gianina Beleaga - dublu vasle categorie usoara (L2x)
Ciclism
Serghei Tvetcov
Gimnastica
Marian Dragulescu
Andrei Vasile Muntean
Catalina Ponor
Gimnastica ritmica
Ana Luiza Filiorianu
Haltere
Andreea Aanei (+75 kg)
Florina Sorina Hulpan (69 kg)
Dumitru Captari (77 kg)
Gabriel Sincraian (85 kg)
Handbal
Valentina Ardean Elisei
Aurelia Bradeanu
Eliza Buceschi
Florina Chintoan
Laura Chiper
Melinda Geiger
Oana Manea
Ionica Munteanu
Cristina Neagu
Gabriela Perianu
Gabriella Szucs
Ana Maria Tanasie
Paula Ungureanu
Patricia Vizitiu
Inot
Robert Glinta, 100 m spate
Norbert Trandafir, 50 m liber, 4x100 m liber
Marius Radu - 4x100m liber
Alin Coste - 4x100 m liber
Daniel Macovei - 4x100 m liber
Judo
Monica Ungureanu (48 kg)
Andreea Chitu (52 kg)
Corina Caprioriu (57 kg)
Daniel Natea (+100 kg)
Kaiac-Canoe
Valentin Cameneschi - K4-1000 m
Aurelian Ciocan - K4-1000 m
Cosmin Lulciuc - K4-1000 m
Razvan Oltean - K4-1000 m
Iuliana Taran - K2-500 m
Irina Lauric - K2-500 m
Lupte
Alin Alexuc Ciurariu - (98 kg, greco-romane)
Ion Panait - (66 kg, greco-romane)
Alina Vulc - (48 kg, libere)
Ion Guidea - (57 kg, libere)
Albert Saritov - (97 kg, libere)
Scrima
Simona Gherman - spada
Simona Pop - spada
Ana Maria Popescu - spada
Tiberiu Dolniceanu - sabie
Malina Calugareanu - floreta
Tenis
Simona Halep - simplu
Monica Niculescu - simplu, dublu
Irina Begu - simplu, dublu
Horia Tecau - dublu
Florin Mergea - dublu
Andreea Mitu - dublu
Raluca Olaru - dublu
Tenis de masa
Elisabeta Samara - simplu, echipe
Daniela Dodean Monteiro - simplu, echipe
Bernadette Szocs - echipe
Ovidiu Ionescu - simplu
Adrian Crisan - simplu
Tir
Alin Moldoveanu - pusca 10 m aer comprimat
Rezerve
Iuliana Popa (canotaj)
Larisa Iordache (gimnastica)
Denisa Dedu (handbal)
Loredana Dinu (spada).
Comentarii (0)