Lewis Hamilton a castigat Marele Premiu de Formula 1 din Bahrein

7 Aprilie 2014
1127 Vizualizari | 0 Comentarii
Pilotul britanic Lewis Hamilton (Mercedes) a câştigat Marele Premiu al Bahreinului, etapa a treia a Campionatului Mondial de Formula 1, duminică, pe circuitul Sakhir de lângă Manama.

Hamilton, cronometrat în 1 h 39 min 42 sec 743/1000 (medie de 185,476 km/h), a fost urmat în clasamentul final de coechipierul său Nico Rosberg (Germania), la 1 sec 085/1000, şi de mexicanul Sergio Pérez (Force India), la 24 sec 067/1000, echipat şi el cu un motor Mercedes.

Plecaţi de pe prima linie a grilei de start (Rosberg din pole position), cei doi piloţi Mercedes au dat un veritabil recital de-a lungul celor 57 de tururi de pistă ale cursei, alergată în premieră în nocturnă, pentru a sărbători zece ani de la ediţia inaugurală, câştigată în 2004 de Michael Schumacher (Ferrari).

Pentru echipa Mercedes-AMG a fost a treia victorie în tot atâtea curse: Rosberg s-a impus în Australia, în cursa inaugurală a sezonului, apoi Hamilton a învins în Malaezia, în faţa lui Rosberg. A fost, aşadar, a doua ''dublă'' consecutivă a ''Săgeţilor Argintii'' în 2014.

Hamilton, campion mondial în 2008, cu McLaren, a reuşit a 24-a victorie a sa în Formula 1.