Irina Begu s-a calificat in turul 2 la Roland Garros

30 Mai 2018
936 Vizualizari | 0 Comentarii
irina begu moscova

Irina-Camelia Begu, locul 40 WTA, a invins-o, marti, cu scorul de 4-6, 7-5, 9-7, pe sportiva slovaca Anna Karolina Schmiedlova, locul 77 WTA, calificandu-se in turul al doilea al French Open.
Dupa o evolutie cenusie in al doilea set si intr-o buna parte din al treilea, romanca a fost condusa cu 5-2 in decisiv, dar de la acest scor, ea a jucat cel mai bun tenis din meci si a reusit sa ia patru ghemuri la rand si sa conduca apoi pe propriul serviciu cu 30-0. Dupa noi greseli ale romancei, Schmiedlova a egalat la sase, apoi cele doua sportive si-au fructificat serviciul pana la 7-7, cand Begu a reusit break-ul. La 8-7, jucatoarea romana a avut 40-0, dar a fost egalata, ca de mai multe ori in acest meci, cand a condus cu acest scor. Ea reusit totusi sa inchida meciul dupa 9-7 si dupa peste trei ore si 20 de minute de joc.

Irina Begu va evolua in faza a doua cu chinezoaica Shuai Zhang, locul 27 WTA si cap de serie numarul 27, pe care o conduce cu 1-0 la intalnirile directe.

Pentru prezenta pe tabloul principal, Begu va primi un premiu de 79.000 de euro si 70 puncte WTA.

Anul trecut, ea a fost eliminata tot in turul I, iar in 2016 a jucat in optimi, la French Open.