Irina Begu, calificata in sferturile turneului WTA de la Madrid, unde ar putea sa o intalneasca pe Simona Halep

4 Mai 2016
965 Vizualizari | 0 Comentarii
irina begu 1
Jucatoarea romana de tenis Irina Begu s-a calificat in sferturile de finala ale turneului WTA Premier de la Madrid, dotat cu premii totale de 4.771.360 dolari, miercuri, dupa ce a intrecut-o pe Christina McHale (SUA), cu 6-7 (6), 6-4, 6-4.
Begu (25 ani, 34 WTA) s-a impus dupa doua ore si 37 de minute in fata unei adversare de 23 de ani, care ocupa locul 59 in lume.
In primul set, cele doua au mers cap la cap, iar in tiebreak Begu a ratat o minge de set, la 6-5 in favoarea sa. In setul secund, Begu a fost condusa cu 2-0, dar a reusit sa intoarca scorul si sa faca 4-3, impunandu-se cu 6-4. In decisiv, dupa ce McHale a luat primul ghem, Begu a castigat trei ghemuri la rand si s-a desprins la 3-1. Americanca a reusit sa egaleze, 3-3, dar Begu a castigat din nou pe serviciul adversarei si a fructificat avantajul, incheind cu 6-4.
McHale castigase prima confruntare dintre cele doua, in 2008, la San Diego, in primul cu 6-2, 6-3.
Begu si-a asigurat un cec de 114.560 euro si 215 puncte WTA, iar in sferturi o va infrunta pe invingatoarea dintre Simona Halep si Timea Bacsinszky.