Irina Begu a rezistat doar in set in fata Serenei

15 Mai 2016
1154 Vizualizari | 0 Comentarii
irina begu
Irina Begu a incheiat o saptamana admirabila cu o infrangere in fata liderului tenisului feminin, Serena Williams.

Sportiva noastra a fost eliminata in semifinalele turneului de la Roma dupa ce a pierdut cu 4-6, 1-6, in fata jucatoarei din SUA.

Venita dupa doua saptamani excelente, Irina Begu a inceput meciul extrem de increzatoare si i-a dat o replica dura in primul set sportivei de pe locul unu WTA.

Confruntarea a fost insa una atipica. Irina s-a remarcat in aceasta saptamana prin serviciul foarte bun, la fel ca si Serena Williams. Meciul ne-a adus insa un duel spectaculos, cu multe sanse de break din partea ambelor jucatoare.

Irina a ratat trei sanse de break in primul set la scorul 1-1, dar americanca a rezistat si s-a desprins la 4-2.

Totusi, Irina nu a cedat, a reusit sa egaleze la patru, moment in care americanca a inceput sa devina tot mai nervoasa si mai agresiva.

Serena si-a revenit insa rapid si a incheiat primul set cu ajutorul unui break.

Irina a gasit totusi puterea necesara pentru a incepe si setul secund cu un break, dar si-a pierdut apoi serviciul si americanca nu a mai avut probleme pana la finalul meciului.

Serena s-a calificat astfel in finala de duminica, unde o va intalni pe Madison Keys.

Irina ramane insa cu un parcurs admirabil in ultimele doua saptamani, in care a jucat sferturi de finala la Madrid si semifinala la Roma.

Evolutia de la Roma ii va aduce Irinei un salt de sapte pozitii in clasamentul WTA, pana pe locul 28.

De asemenea, Irina va pleca de la Roma si cu un cec in valoare de 107.860 de euro, al doilea premiu ca valoare din acest an, dupa cel de la Madrid.

Urmatorul turneu la care Irina va participa este cel de Grand Slam de la Roland Garros, incepand cu 22 mai.